Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lafarge inwestuje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Barcinie

(d-ka)
Archiwum
Na terenie Cementowni Kujawy odbyło się spotkanie przedstawicieli Lafarge w Polsce z burmistrzem Barcina, radnymi Rady Miejskiej i przedstawicielami Stowarzyszenia Ekologicznego. Tematem spotkania były inwestycje realizowane przez producenta na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – m.in. w platformę paliw alternatywnych.

Lafarge do tej pory zainwestował w PSSE 310 mln zł, a kolejnych 90 mln zł to minimalna wartość realizowanych obecnie projektów.

Inwestycje Lafarge w Polsce w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej trwają nieprzerwanie od początku 2000 roku i początkowo skupiały się na zmianach technologii produkcji w cementowni z mokrej na suchą. Aktualnie są to głównie inwestycje związane z ochroną środowiska oraz wprowadzaniem innowacji do procesów produkcji.

Wzrost zatrudnienia w regionie

- Dzięki realizowanym w ostatnim czasie inwestycjom w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej stworzyliśmy 24 nowe miejsca pracy. Zatrudniamy głównie wykwalifikowanych pracowników, którzy obsługują innowacyjne maszyny i urządzenia produkcyjne. Dzięki obecnie realizowanej budowie platformy paliw alternatywnych na terenie Cementowni Kujawy będziemy mogli zatrudnić kolejne 28 osób - podkreśla Marek Michalski, dyrektor Przygotowania i Produkcji Paliw w Lafarge w Polsce. - Realny wzrost zatrudnienia w regionie dzięki tym inwestycjom jest jednak wyższy, co wynika z nowych miejsc pracy także u naszych dostawców czy firm serwisujących - dodaje.

Będzie nowa inwestycja w Lafarge, już jest kamień węgielny!

Zakład w Kujawach spełnia wszelkie krajowe oraz europejskie normy ochrony powietrza przed pyłowymi i gazowymi zanieczyszczeniami, jest to jeden z głównych efektów wieloletnich inwestycji firmy w ochronę środowiska. Rozpoczęcie budowy platformy paliw alternatywnych, która powstanie na terenie o powierzchni 2,5 ha jest kontynuacją tego trendu - nowa inwestycja spełni wysokie wymogi jakościowe i środowiskowe. Dzięki platformie, odpady takie jak plastik, papier, tekstylia czy pocięte opony zostaną przetworzone w energię, która dostarczy 80% ciepła niezbędnego do wypalania klinkieru.

Trwaj prace nad budową nowych terminali załadunkowych cementu

- Zapotrzebowanie na paliwa alternatywne w zakładzie wzrasta z roku na rok, celem Lafarge jest pełne kontrolowanie procesu - od pozyskania produktów odpadów, poprzez ich przetworzenie, magazynowanie i spalenie w celu uzyskania energii - mówi Marek Michalski. - Z czasem ilość paliwa nie będzie zwiększana, dzięki wysokiej jakości procesu, który stanie się coraz bardziej wydajny - podkreśla.

Koncert "Lafarge dla Regionu" w Bydgoszczy. Wystąpili: Maryla Rodowicz i Perfect

W zakładzie trwają także prace nad budową nowych terminali załadunkowych cementu, realizowane są projekty mające na celu poprawę kontroli jakości produktów oraz powstaje w pełni zautomatyzowane laboratorium. Wszystkie działania są elementem długofalowej strategii Lafarge związanej z planami inwestycyjnymi w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska