Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus. Dlaczego oblewamy się wodą? Czy w Poniedziałek Wielkanocny sklepy są otwarte?

mz, kad
W lany poniedziałek (śmigus-dyngus) znana jest tradycja oblewania się wodą.
W lany poniedziałek (śmigus-dyngus) znana jest tradycja oblewania się wodą. Szymczak Krzysztof
Lany poniedziałek znany także jako śmigus-dyngus to znany zwyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Skąd wzięła się ta tradycja? Dlaczego akurat tego dnia oblewamy się wodą? Dlaczego lany poniedziałek nazywa się śmigus-dyngus? Czy w Poniedziałek Wielkanocny sklepy są otwarte? Wyjaśniamy.

Lany poniedziałek - dlaczego polewamy się wodą?

Lany poniedziałek to zwyczajowa nazwa Poniedziałku Wielkanocnego. Dlaczego "lany"? Bo właśnie tego dnia tradycyjnie oblewamy się wodą i robimy sobie różne psikusy. Zwyczaj lania wodą sięga czasów pogańskich. W ten sposób nawiązywano bowiem do tego, że po zimowym śnie do życia budzi się przyroda.

Lany Poniedziałek albo się kocha, albo nienawidzi. Śmigus-dyngus uwielbiają dzieci, ale dorośli czasami mają go po dziurki w nosie. Zrób sobie przerwę od świątecznego jedzenia i zobacz najśmieszniejsze MEMY na lany poniedziałek!

Lany poniedziałek w MEMACH. Śmigus-dyngus na wesoło. Święta ...

Do dzisiaj w różnych rejonach Polski (głównie na wsiach) robi się różne żarty sąsiadom. Może to być zamienienie bram i chowanie narzędzi w gospodarstwie. Z lanym poniedziałkiem związane są także przesądy. Choćby ten, że dziewczynie, która nie została oblana tego dnia wodą, przynajmniej w najbliższym roku grozi staropanieństwo.

Śmigus-dyngus - co to za tradycja?

Lany poniedziałek nazywany jest też często śmigusem-dyngusem. Wiąże się to z dwoma zwyczajami, które były obchodzone tego samego dnia i z biegiem lat się połączyły.

Dyngus to dawny datek, który gospodynie wręczały chodzącym po domach w Poniedziałek Wielkanocny mężczyznom. Otrzymywali go w zamian za wygłaszanie wierszy i przedstawienia, które wystawiali. Dyngusem były najczęściej jajka, wędliny i pieczywo.

Natomiast śmigus polegał na oblewaniu się wodą. To chrześcijaństwo dodało do niego oczyszczającą symbolikę wody, a także nawiązanie do oblewania nią tłumów, które gromadziły się w poniedziałek po zmartwychwstaniu Chrystusa.

Poniedziałek Wielkanocny - czy trzeba iść do kościoła?

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Wielu katolików zastanawia się natomiast, czy jest to dzień, w którym trzeba iść do kościoła. Odpowiadamy: nie jest to święto nakazane, udział we Mszy Św. nie jest więc obowiązkowy.

Poniedziałek Wielkanocny - sklepy

Gdzie zrobić zakupy w Poniedziałek Wielkanocny? Jak są otwarte sklepy?

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które chciałyby zrobić zakupy w Poniedziałek Wielkanocny. Niestety, większość sklepów będzie zamkniętych. Poniżej przedstawiamy listę sklepów, które będą nieczynne w drugi dzień Świąt Wielkanocnych:

  • Lidl
  • Biedronka
  • Carrefour
  • Auchan
  • Kaufland
  • Tesco
  • Netto
  • Aldi

Szansą na zrobienie zakupów w Poniedziałek Wielkanocny (22.04.2019) są małe osiedlowe sklepiki oraz stacje benzynowe.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska