Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny są dla nas bezpieczne. Mimo pięknego wyglądu bywają one trujące.
Zobaczcie, które wiosenne rośliny są śmiertelnie niebezpieczne.
W lutym w lasach gór i pogórza kwitną krzewy wawrzynka wilczełyko . W Polsce jest on rośliną rzadką, choć w lasach bieszczadzkich niemal pospolity.

Preparaty z kory i owoców stosowane były dawniej w medycynie ludowej w przypadku podrażnienia skóry, w formie okładów.
Jednocześnie jest ona bardzo niebezpieczna, gdyż owoce i liście zawierają dwa trujące glikozydy: dafninę i mezereinę o bardzo silnym działaniu; zjedzenie 10-12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet jeden owoc może być dawką śmiertelną.
Kolejną z roślin zakwitających wczesną wiosną jest śnieżyczka przebiśnieg, która często wychodzi wprost spod zalegającego jeszcze śniegu, nawet go przebijając.

Kwiaty przebiśniegów potrafią otwierać się i zamykać w zależności od temperatury. Zjawisko to nazywa się termonastią i ma znaczenie dla zapylania. Kwiaty otwarte w słońcu mają największą szansę na zapylenie.
Lista trujących alkaloidów, które zawiera roślina jest bardzo długa: leukoina, leukocytyna, likoryna, galantamina, tacetyna czy niwalidyna. W największych ilościach występujących one w cebulkach.
Śnieżyca wiosenna to kolejna niebezpieczna roślina z naszych lasów. Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. Śnieżyca wiosenna występuje zwykle w dużych populacjach, liczących kilkaset do kilku tysięcy osobników. W Polsce rośnie w Sudetach i Karpatach a szczególnie obficie w Bieszczadach na wysokości 530-1180 m n.p.m.

Jest to jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin. Jest również trująca, gdyż zawiera alkaloidy: leukoinę i galantaminę. Ta ostatnia służy jednak do wyrobu leku o tej samej nazwie. Jest on stosowany w zwalczaniu otępienia starczego oraz w chorobie Alzheimera. Usprawnia też pamięć u osób zdrowych.
Wszystkie te zwiastuny wiosny znajdują się pod ochroną prawną. Należy również pamiętać, że są dla człowieka trujące!
Źródło: Lasy Państwowe
