Apeluje on do gospodarzy o właściwą organizację pracy w gospodarstwie rolnym. M.in. o to, by przed zbiorami dokonać niezbędnych napraw, remontów, regulacji maszyn, urządzeń rolniczych oraz zakupić potrzebne środki do produkcji rolniczej. Dzięki temu, gdy przyjdą żniwa, nie będzie nadmiernego spiętrzenia prac, przemęczenia, pośpiechu i związanego z tym stresu.
Zwraca uwagę, że nawet w nawale prac potrzebny jest czas na przerwę w pracy i wypoczynek do zregenerowania sił, a podczas upałów ochrona przed przegrzaniem i picie dużej ilości wody.
- Nie przystępujcie Państwo do zajęć w gospodarstwie rolnym w złym stanie psychofizycznym - apeluje prezes KRUS. - Szczególnie rygorystycznie trzeba przestrzegać tej zasady podczas pracy na wysokości, ze zwierzętami, przy obsłudze maszyn rolniczych. Domownikom zlecajcie Państwo prace adekwatne do wieku. umiejętności i stanu zdrowia.
Wzmożona uwaga powinna być zachowana podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych. Czynności te powinny być powierzane tylko osobom dorosłym, zdrowym, posiadającym wymagane kwalifikacje. W żadnym przypadku nie należy przystępować do napraw i regulacji maszyn rolniczych przy włączonym zasilaniu. W czasie transportu ładunki objętościowe muszą być zabezpieczone przed niekontrolowanym spadaniem. Nie mogą na nich przebywać osoby. Podczas pracy w zespole należy ustalić sposoby porozumiewania się.
Prezes KRUS prosi również o stosowanie ubrań roboczych i obuwia na protektorowanej podeszwie, usztywniającego staw oraz środków ochrony osobistej, takich jak rękawice, maski przeciwpyłowe, gogle i ochronniki słuchu.
- Konieczne jest zapewnienie z Państwa strony stałej opieki osób dorosłych nad małymi dziećmi i wyznaczenie miejsca ich zabaw z dala od części produkcyjnej gospodarstwa - dodaje.
Źródło: KRUS