Krew jest potrzebna szpitalom codziennie, bo zapotrzebowanie na nią wzrasta. Przybywa bowiem operacji i zabiegów oraz przeszczepów szpiku. Ponadto latem dochodzi do największej liczby wypadków na naszych drogach. Poszkodowani trafiają na szpitalne łóżka. I bardzo często potrzebują krwi.
Tymczasem w miesiącach letnich zapasy krwi szybko topnieją, bo wielu potencjalnych dawców przebywa na urlopach. Zatem teraz oddawanie krwi ma szczególne znaczenie. A jak wiadomo, mimo ogromnego postępu naukowego, współczesna medycyna nie potrafi jeszcze zastąpić krwi żadnym sztucznym specyfikiem, choć badania nad nią trwają od lat. I dlatego dla ratowania ludzkiego życia konieczne jest pozyskiwanie krwi od honorowych dawców. Obecnie w bankach krwi najbardziej brakuje tych z grup A, B i 0 ze wskaźnikiem RH minus. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o jej oddawanie w ambulansach oraz w punktach stacjonarnych poboru życiodajnego leku.
W każdym tygodniu w Inowrocławiu i okolicznych miastach można zobaczyć krwiobusy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w których można honorowo oddać krew. O terminach ich przyjazdów informujemy na bieżące w „Pomorskiej”. - Osoby pragnące oddawać krew zapraszamy nie tylko do punktów w krwiobusach, ale również do naszego terenowego oddziału, mieszczącego się w szpitalu w Inowrocławiu - w poniedziałki w godzinach 7.30-17, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7.30-11 - słyszymy w inowrocławskim punkcie RCKiK.
Krew mogą oddać osoby zdrowe między 18 a 65 rokiem życia, ważące nie mniej niż 50 kg, a pragnące pomóc chorym. Należy przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy w roku, a kobiety - cztery razy.
Krwiodawca po oddaniu krwi w ilości 450 ml, otrzymuje - w ramach posiłku kalorycznego - 8 osiem czekolad, napój i wafelek owocowy. Przysługuje mu też zwrot pieniędzy za dojazd pociągiem lub autobusem - za okazaniem biletu oraz w przypadku dojazdu własnym autem po przedstawieniu dowodu rejestracyjnego.
Ponadto „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, mający na swym koncie 6 i 5 litrów krwi (ta ostatnia ilość dotyczy kobiet) jest uprawniony do uzyskania części bezpłatnych leków oraz do korzystania poza kolejnością ze świadczeń publicznych placówek zdrowia. Dodajmy też, że honorowy dawca może odliczyć od dochodu 130 zł za każdy litr oddanej krwi bądź innych składników.
Wakacyjne utonięcia. Jak zapobiec tragedii?
