- Przed nami, już 30 września tego roku, 28. gala „Złotej Setki Kujaw i Pomorza”. Jaki był ten powoli mijający rok dla Oponeo SA i dla całej branży oponiarskiej?
- Pierwsza połowa 2024 roku była dla branży oponiarskiej w Polsce okresem stabilizacji i dalszego rozwoju, pomimo wyzwań logistycznych i regulacyjnych. Branża wykazała elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych oraz rosnących oczekiwań konsumentów w zakresie jakości i efektywności. Choć na początku roku pojawiły się zakłócenia w łańcuchach dostaw opon sprowadzonych z Azji; Morze Czerwone jest kluczowym szlakiem handlowym, przez który transportowane są opony z tego regionu świata, konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynął na pewne opóźnienia logistyczne od niektórych producentów ogólna sytuacja na rynku opon w Polsce jest dobra. W 2024 roku produkcja i sprzedaż opon w Polsce utrzymała stabilny poziom. Wzrost gospodarczy oraz większa aktywność sektora motoryzacyjnego przyczyniły się do zwiększenia popytu na opony. Z danych CEPIK wynika, że w pierwszym półroczu 2024 roku w Polsce zarejestrowano 277 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 38,3 tys. sztuk więcej niż przed rokiem, co oznacza wzrost o 16,0 proc. rok do roku. Konsumenci wymieniają opony częściej, co związane jest także z rosnącą świadomością w zakresie bezpieczeństwa.
- Opony i felgi, czyli flagowe produkty bydgoskiej firmy, zawsze będą potrzebne, bo motoryzacja rozwija się, przybywa samochodów i rośnie także świadomość kierowców, że warto wymieniać ogumienie w zależności o pór roku.
- Tak, popyt na opony jest trwały, co jest wynikiem kilku kluczowych czynników związanych z rozwojem motoryzacji i rosnącą świadomością kierowców. Liczba samochodów na drogach rośnie, zarówno w Polsce, jak i globalnie. Kierowcy zdają sobie sprawę z konieczności wymiany opon w zależności od warunków pogodowych. Także rozwój technologiczny, w tym innowacje w produkcji opon, takie jak np. opony o niskim oporze toczenia, opony run-flat, które umożliwiają dalszą jazdę po przebiciu oraz opony zoptymalizowane dla pojazdów elektrycznych wciąż napędzają rynek.
- Możecie pochwalić się imponującym dorobkiem liczonym od 1999 roku, kiedy w ramach Citynet Media s.c. powstał portal branżowy opony.com.pl. Jak od tego czasu zmienił się rynek oponiarski, w tym kierowana przez Pana firma?
- Od 2000 roku rynek oponiarski w Polsce przeszedł znaczące zmiany, które wpłynęły na jego dynamikę i trendy. Zwiększyła się liczba pojazdów na drogach, co przełożyło się na wzrost popytu na opony. Oponeo.pl także przeszło znaczną transformację - z kilkuosobowej firmy przekształciło się w Grupę Kapitałową, która działa na kilkunastu rynkach w Europie. W 2018 roku po raz kolejny rozbudowaliśmy swoją siedzibę w Bydgoszczy. Teraz zajmuje powierzchnię blisko 6 tys. m kwadratowych. Biorąc pod uwagę, że biznes rozpoczęty w 1999 roku rozkwitł w jednym pokoju, to duża zmiana. W 2022 roku centrum logistyczne spółki zostało przeniesione do nowego punktu w Zelgoszczy koło Łodzi, gdzie uruchomiliśmy magazyn o powierzchni ponad 72 tys. m kwadratowych. W 2023 sprzedaliśmy 4 544,8 tys. opon, generując przychód wielkości 1 mld 556 milionów 693 tys. zł. Liczby najlepiej oddają skalę, do jakiej firma urosła.
- W każdej branży duże znaczenie mają innowacje, bo wyznaczają trendy. Jak to wygląda branży oponiarskiej?
- Branża oponiarska nieustannie poszukuje nowych sposobów na poprawę wydajności, bezpieczeństwa i ekologiczności swoich produktów. Innowacje w branży są napędzane przez różne czynniki, takie jak rosnące wymagania konsumentów, przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także postęp technologiczny. Nowoczesne opony produkowane są z mieszanek gumowych, które zwiększają trwałość, przyczepność i efektywność paliwową. Producenci eksperymentują z nowymi materiałami, w tym z zastosowaniem surowców odnawialnych i bardziej ekologicznych. Są w stanie tworzyć opony, które sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą, eliminując konieczność sezonowej wymiany. Wraz z rozwojem technologii IoT producenci opracowują opony z wbudowanymi czujnikami, które monitorują ciśnienie, temperaturę i stan bieżnika w czasie rzeczywistym. Także pojazdy elektryczne stawiają nowe wyzwania przed producentami opon, w tym konieczność ich optymalizacji pod kątem mniejszego oporu toczenia. Opony te muszą być również dostosowane do wyższego momentu obrotowego i masy pojazdów elektrycznych. Na rozwój Oponeo.pl wpływ ma także e-commerce, który zmienia sposób, w jaki klienci dokonują zakupy i jak funkcjonują same sklepy.
- Planujecie nowe inwestycje?
- Obecnie stawiamy na automatyzację procesów logistycznych. Wdrożyliśmy już proces wydawania towarów i przymierzamy się do automatyzacji przyjęcia towarów, co może znacząco wpłynąć na efektywność działania firmy. Automatyzacja zmniejsza ryzyko błędów ludzkich, może znacząco skrócić czas potrzebny na realizację zamówień, a to z kolei może prowadzić do większej satysfakcji klientów i lojalności wobec marki. Automatyzacja przyjmowania i wydawania opon przyczynia się również do poprawy bezpieczeństwa pracy, redukując potrzebę wykonywania ciężkich lub niebezpiecznych zadań.
- Jak zapatruje się Pan na takie rankingi jak nasza „Złota Setka”? Rozumiem też, że sama gala „Złotej Setki” jest okazją do spotkań przedstawicieli regionalnego biznesu, wymiany doświadczeń.
- Wysokie pozycje w rankingach wpływają na wizerunek i postrzeganie firmy. Dla Oponeo.pl obecność w takim rankingu to nie tylko prestiż, zamieszczamy informację o wybranych nagrodach i wyróżnieniach, gdyż jest to dla naszych klientów nie tylko sygnał, że firma cieszy się dobrą reputacją, ale jest też wiarygodna.
Konkurs na Rok Kobiet Odważnych
Podczas tegorocznej Gali "Złotej Setki" rozstrzygnięty zostanie także konkurs zorganizowany w związku z obchodzonym w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Kobiet Odważnych.
Konkurs ma na celu wyłonienie kobiet z Kujaw i Pomorza, które w szczególny sposób wyróżniają się na tle innych osób, w szczególności swoją postawą, działaniami i dorobkiem lub twórczością reprezentują nasz region.
Kandydatki do Konkursu nominowane są wyłącznie przez Redakcje Gazety Pomorskiej, a wyboru dokona Kapituła złożona z przedstawicieli Polska Press i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W konkursie wyróżnionych zostanie pięć laureatek, a wyniki konkursu zostaną przedstawione na gali Złotej Setki 30 września oraz opublikowane na naszym serwisie oraz w gazecie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Marian Opania ma kłopoty z sercem. Ludzie nie dowierzają, jak teraz wygląda
- Tak Allan walczy o uznanie zamożnego teścia. Wszyscy patrzyli na jego smerfne butki
- Zapytaliśmy Zenka o zakupy w dyskoncie! Wił się przed kamerą, zdemaskował Danutę
- Mroczek ukrył żonę przed aparatami, ale nie fryzjerem! Przydałaby się tu metamorfoza?