Lawenda - zastosuj ten trik, a lawenda będzie bujnie kwitnąć
Lawenda występuje głównie w basenie Morza Śródziemnego, w północno-wschodniej Afryce i na Półwyspie Arabskim, ale uprawia się ją także w wielu innych krajach na świecie, także w Polsce. Lawendę sadzi się przede wszystkim w ogrodach, ale z powodzeniem można ją uprawiać także w donicach na balkonie czy tarasie.
Lawenda w domu - na meszki i komary
Pędy lawendy są niezwykle aromatyczne. To naturalny i skuteczny środek odstraszający komary i meszki. Lawenda działa też skutecznie przeciwko molom odzieżowym - odstrasza je swoim zapachem (któż nie zna zapachu lawendowych kulek na mole!).
Lawenda w kuchni
Lawenda jest dość często wykorzystywana w gastronomii. Na przykład wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich. Świeże kwiaty lawendy wykorzystuje się jako jadalny dodatek dekoracyjny, a suszone kwiaty można trzymać w cukrze i powstanie cukier o zapachu lawendy - idealny dodatek do ciast i kremów. Lawendę w kuchni stosuje się także jako przyprawę - ma słodki smak z lekko cytrusowo-kwiatową nutką.
Dzięki lawendzie możemy delektować się pysznym miodem lawendowym. Lawenda bowiem to roślina miododajna, jej kwiaty dają obfity nektar, a z niego powstaje miód lawendowy.
Lawenda w kosmetologii
Ta aromatyczna roślina znalazła również zastosowanie w kosmetyce i produkcji kosmetyków. Olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne. Dlatego dodawany jest często do balsamów i kremów do ciała, do soli i płynów do kąpieli. Zapach lawendy pomaga się zrelaksować i odprężyć.
Jak uprawiać lawendę, żeby bujnie rosła i kwitła? Szczegółowe wskazówki przedstawiamy w poniższej galerii.
To też może cię zainteresować:
- Taką kuchnię ma Joanna Koroniewska. Zobacz, jak mieszka i żyje żona Macieja Dowbora
- Marcin z "M jak Miłość" - tak mieszka i żyje na co dzień Mikołaj Roznerski. Aktor planuje budowę domu