https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lawina wniosków do ZUS w regionie o rentę rodzinną i o własną emeryturę. Wszystko, by dostać rentę wdowią

Małgorzata Stempinska
W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej przysługuje od 1 lipca 2025 r.
W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej przysługuje od 1 lipca 2025 r. freepik
Mieszkańcy regionu, którzy chcą od nowego roku wnioskować o rentę wdowią, ruszyli do ZUS, by załatwić niezbędne formalności. Wyjaśniamy, co należy zrobić jeszcze w starym roku.

Przyznanie tzw. renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną.

- W związku z tym w ostatnich tygodniach w województwie kujawsko-pomorskim zaobserwowano wzrost liczby wniosków składanych do ZUS-u o rentę rodzinną po zmarłym małżonku, małżonce oraz o własną emeryturę - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie przegap

Lepiej się pospieszyć

W przypadku gdy wdowa lub wdowiec do tej pory nigdy nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, gdyż świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek (na formularzu ERR) jeszcze w tym roku, a do 30 czerwca 2025 roku wystąpić o rentę wdowią (formularz ERWD). Ułatwi to i przyspieszy w 2025 roku rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń.

- Analogiczna jest sytuacja, gdy świadczeniobiorca pobiera rentę rodzinną i nigdy nie wnioskował o przyznanie swojej emerytury. Co ważne, jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi prawa do świadczenia w zbiegu ze względu na brak prawa do drugiego świadczenia - zaznacza Krystyna Michałek..

Wnioski od stycznia

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o rentę wdowią. Wniosek (ERWD) będzie dostępny na stronie internetowej ZUS-u i w każdej placówce Zakładu. Prawo do renty wdowiej zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 roku, prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy. Osoby, które mają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie muszą dołączać żadnych dokumentów.

Wypełnij ankietę

Już dziś wdowcy mogą sami sprawdzić, czy należy im się renta wdowia. Na stronie www.zus.pl została zamieszczona interaktywna ankieta w postaci pytań. Sprawdza krok po kroku, czy spełniamy wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia. Link do ankiety - https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia

- Abyśmy mogli wypłacić rentę wdowią, wnioskodawca będzie musiał spełnić łącznie kilka warunków. Jeśli nie spełni chociaż jednego z nich, nie będzie mógł skorzystać z prawa do łączenia świadczeń. Aby się przekonać, czy je spełnia, powinien odpowiedzieć na siedem pytań zamieszczonych w ankiecie. Jeśli wdowa czy wdowiec odpowie „nie” na pierwsze pytanie, nie przejdzie dalej - mówi Krystyna Michałek.

Chociaż wnioskodawca powinien spełnić 6 warunków, w ankiecie jest 7 pytań, ponieważ dwa pytania dotyczą jednego warunku – wieku emerytalnego, który jest różny dla kobiet i mężczyzn. Odpowiedź na ostatnie pytanie decyduje o tym, czy ZUSwypłaci wnioskodawcy świadczenie wraz z rentą rodzinną.

Od stycznia 2025 roku ankieta zostanie połączona z kalkulatorem do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska