Pierwsza część obchodów 100-lecia klubu została zorganizowana w czerwcu tego roku. Najpierw seniorzy Lecha rozegrali sparing z Lechią Gdańsk. Kilka dni później na rypińskim stadionie spotkało się wiele pokoleń Lecha. Na boisko wyszli tak zasłużeni piłkarze jak: Paweł Kukowski, Paweł Piceluk, Maciej Grzybowski i Piotr Buchalski, którzy wzięli udział w meczu legend.
W piątek 16 grudnia zarząd Lecha postanowił uhonorować piłkarzy, trenerów, działaczy, pracowników i sponsorów, organizując uroczystą galę w Rypińskim Domu Kultury.
– Lech Rypin to 100 lat wpisane w historię miasta i Polski. W tym czasie przeżywaliśmy chwile grozy, smutku, doznawaliśmy porażek, ale były chwile radości i chwały – mówił Sławomir Stefański, prezes klubu. – Natrafialiśmy na przeciwności losu, zawirowania, po upadkach potrafiliśmy się podnosić i iść dalej. Dlatego jesteśmy tu i teraz i możemy wspólnie świętować ten wyjątkowy jubileusz. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i wsparciu setek osób – prezesów, członków zarządów i komisji rewizyjnych, pracowników biurowych, kierowników klubowych, masażystów, lekarzy, sponsorów, darczyńców, zawodników, kibiców i pozostałych osób, dla których klub był i jest czymś więcej niż tylko nazwą na papierze.
Czytaj także
Upominki dla byłych i obecnych piłkarzy, trenerów, działaczy, pracowników i sponsorów wręczyli: Eugeniusz Nowak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, burmistrz Rypina Paweł Grzybowski oraz wiceprezesi KPZPN – Michał Dołożenko i Jarosław Chwiałkowski. Przedstawiciele PZPN przyznali także odznaczenia za szczególne zasługi. Srebrnym medalem PZPN został uhonorowany Wojciech Afek.
Złota honorowa odznaka PZPN
- Paweł Grzybowski
Srebrna honorowa odznaka PZPN
- Zbigniew Ardanowski
- Zbigniew Bilicki
- Jan Rejs
Brązowa honorowa odznaka PZPN
- Piotr Buchalski
- Radosław Fodrowski
Na piątkową galę zaproszono Michała Kolasińskiego, wnuka Romana Kolasińskiego, inicjatora utworzenia Lecha w 1922 roku, sponsora i darczyńcy ziemi pod budowę boiska sportowego. Nagrodę odebrał również Jan Wiśniewski, najstarszy żyjący zawodnicy klubu, który na boisku występował w latach 50.
Galę uświetniły występy lokalnych artystów. Na scenie pojawili się: Natan Grzybowski, Julia Pyszora oraz Dziecięco-Młodzieżowa Grupa Estradowa.
