Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu poszerza swą działalność. Zacieśniła współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Jego członkowie spotykają się w placówce regularnie. Prowadzone są wideokonferencje z pisarzami. Ponadto odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Oprócz tego MiPBP realizuje różne projekty - organizuje warsztaty, wydaje foldery, prowadzi kursy komputerowe dla seniorów. Są nawet występy artystyczne.
Biblioteka cały czas promuje legalny dostęp do kultury. Weszła właśnie do ogólnopolskiego projektu "Kultura na widoku".
- Do tej pory z akcji korzystały w zasadzie duże miasta. Teraz dotarła do Golubia-Dobrzynia. My już nawiązaliśmy współpracę z urzędami i bibliotekami gminnymi, by także tam ten projekt był realizowany. Jednym z jego elementów są plakaty i informatory, które odsyłają do stron internetowych, na których za darmo i bez łamania prawa można obejrzeć film czy posłuchać muzyki. Wybór jest naprawdę spory - samych filmów mamy około 600. Ten program pokazuje, że jest coś pomiędzy wersjami pirackimi a drogim wyjazdem do kina czy zakupem oryginalnej płyty - uważa dyrektor MIPBP Barbara Wasiluk.
Baza legalnych źródeł powstaje na stronie: www.legalnakultura.pl. Poza tym w ramach projektu w całym kraju organizowane są festiwale filmowe, kina letnie, kawiarenki internetowe, spotkania z aktorami.
A czy jest szansa na kontynuację wakacyjnego projektu weekendowego kina pod chmurką? - Zainteresowanie tymi plenerowymi projekcjami było naprawdę duże. Dlatego w tym roku chcemy je ponownie zaoferować. Jednak nie dostaliśmy zgody na bezpłatne wyświetlanie filmów od ZAIKS-u, który stwierdził, że nasza działalność jest w konflikcie interesem twórców kultury. Odwołaliśmy się od tego stanowiska. Jednak nie przyniosło to skutku. Planujemy wygospodarować pieniądze w budżecie biblioteki i filmy zakupić, by mieszkańcy ponownie mogli czerpać radość z oglądania filmów w plenerze - mówi dyrektor Wasiluk.
Tradycyjnie biblioteka przygotowała także projekty na wakacje. Kontynuowany będzie projekt "Ocalić od zapomnienia" opracowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem św. Huberta. Zgodnie zjego założeniem, młodzież będzie pracowała nad folderem z zapomnianymi ulicami i domami w naszym mieście. Będzie także projekt z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Świetlicą Socjoterapeutyczną. Rozpocznie się on 2 lipca. UTW pozyskał na niego 4,1 tys. zł wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego. Dzieci i seniorzy będą jeździć razem na wycieczki i robić relacje z nich. Tradycyjnie w wakacje nie zabraknie zajęć bibliotecznych i świetlicowych.
Czytaj e-wydanie »