Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legalna kultura na wyciągnięcie ręki. "Nie" dla internetowych piratów

Karolina Rokitnicka
Biblioteka od lat promuje dostep do legalnej kultury, m.in. poprzez filmowe seanse dla dzieci oraz plenerowe kino
Biblioteka od lat promuje dostep do legalnej kultury, m.in. poprzez filmowe seanse dla dzieci oraz plenerowe kino Nadesłane
- Darmowe filmy, książki i muzyka - to jest możliwe. Służy temu projekt "Kultura na widoku" - mówi dyrektor biblioteki Barbara Wasiluk.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu poszerza swą działalność. Zacieśniła współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Jego członkowie spotykają się w placówce regularnie. Prowadzone są wideokonferencje z pisarzami. Ponadto odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Oprócz tego MiPBP realizuje różne projekty - organizuje warsztaty, wydaje foldery, prowadzi kursy komputerowe dla seniorów. Są nawet występy artystyczne.
Biblioteka cały czas promuje legalny dostęp do kultury. Weszła właśnie do ogólnopolskiego projektu "Kultura na widoku".

- Do tej pory z akcji korzystały w zasadzie duże miasta. Teraz dotarła do Golubia-Dobrzynia. My już nawiązaliśmy współpracę z urzędami i bibliotekami gminnymi, by także tam ten projekt był realizowany. Jednym z jego elementów są plakaty i informatory, które odsyłają do stron internetowych, na których za darmo i bez łamania prawa można obejrzeć film czy posłuchać muzyki. Wybór jest naprawdę spory - samych filmów mamy około 600. Ten program pokazuje, że jest coś pomiędzy wersjami pirackimi a drogim wyjazdem do kina czy zakupem oryginalnej płyty - uważa dyrektor MIPBP Barbara Wasiluk.
Baza legalnych źródeł powstaje na stronie: www.legalnakultura.pl. Poza tym w ramach projektu w całym kraju organizowane są festiwale filmowe, kina letnie, kawiarenki internetowe, spotkania z aktorami.

A czy jest szansa na kontynuację wakacyjnego projektu weekendowego kina pod chmurką? - Zainteresowanie tymi plenerowymi projekcjami było naprawdę duże. Dlatego w tym roku chcemy je ponownie zaoferować. Jednak nie dostaliśmy zgody na bezpłatne wyświetlanie filmów od ZAIKS-u, który stwierdził, że nasza działalność jest w konflikcie interesem twórców kultury. Odwołaliśmy się od tego stanowiska. Jednak nie przyniosło to skutku. Planujemy wygospodarować pieniądze w budżecie biblioteki i filmy zakupić, by mieszkańcy ponownie mogli czerpać radość z oglądania filmów w plenerze - mówi dyrektor Wasiluk.

Tradycyjnie biblioteka przygotowała także projekty na wakacje. Kontynuowany będzie projekt "Ocalić od zapomnienia" opracowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem św. Huberta. Zgodnie zjego założeniem, młodzież będzie pracowała nad folderem z zapomnianymi ulicami i domami w naszym mieście. Będzie także projekt z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Świetlicą Socjoterapeutyczną. Rozpocznie się on 2 lipca. UTW pozyskał na niego 4,1 tys. zł wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego. Dzieci i seniorzy będą jeździć razem na wycieczki i robić relacje z nich. Tradycyjnie w wakacje nie zabraknie zajęć bibliotecznych i świetlicowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska