Jolanta Korman, nauczycielka matematyki z SP 1 w Toruniu uwielbia swoją pracę. Co roku jednak drży, czy jej nie straci. Uczniowie wybrali ją nauczycielką, która potrafi być przyjacielem. To najważniejsze wyróżnienie dla kogoś, komu zależy na dzieciach.
- Skończyłam też studia podyplomowe, kilka kursów, szkolenia informatyczne - wylicza. - Mimo to jednak ciągle słyszymy o zmianach. Chętnie odbyłabym kolejne szkolenie, aby zagwarantować sobie pracę w edukacji.
Jeszcze tylko rok
Podobnie do pani Jolanty myśli wielu młodych nauczycieli. Dlatego szukają możliwości dokształcania się. W Toruniu takich szans mają kilka - w dwóch ośrodkach kształcenia metodycznego oraz przy pomocy unijnych funduszy. Czy dzięki temu mogą lepiej zarabiać? Nie wszyscy, jak się okazuje.
- Nauczyciele mają świadomość, że powinni dokształcać się całe życie, ale to nie gwarantuje im wcale pracy w szkol_e - powiada Dorota Szulc, dyrektor SP- _Od pięciu lat w mojej szkole nawet dobrzy naczyciele tracą pracę. Gdy zostałam dyrektorem pracowało w "jedynce" 90 nauczycieli, teraz jest 45.
Ci, którzy mają już dość huśtawki w szkolnictwie, myślą o zmianie zawodu lub o emeryturze. Zgodnie z kartą nauczyciela, jeszcze tylko do końca 2007 r. nauczyciel, który przepracował 30 lat w ogóle, albo ten, który "przy tablicy" spędził 20 lat, może przejść na wcześniejszą emeryturę.
- Jest bardzo dużo nauczycieli, którzy planują przejść na taką emeryturę w przyszłym roku - mówi Iwona Michałek, dyrektor Delegatury Kuratorium w Toruniu. - Jeśli tak się stanie, nie będzie zwolnień, a jeśli już, to niewiele. Dokształcanie się jest jednak bardzo ważne dla każdego pedagoga, im więcej potrafią, tym łatwiej znajdują pracę.
Zawód przyszłości
Dla nauczycieli, którzy obawiają się zwolnienia z pracy, Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Olsztynie wraz z Krajową Agencją Informacyjną INFO rozpoczęli realizację projektu "Mentor multimedialny - zawód przyszłości"." Projekt obejmie 12 powiatów woj. kujawsko - pomorskiego (grudziądzkiego ziemskiego, grudziądzkiego grodzkiego, brodnickiego, wąbrzeskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, toruńskiego ziemskiego, toruńskiego grodzkiego, bydgoskiego ziemskiego, bydgoskiego grodzkiego, rypińskiego, świeckiego).
Czego się można nauczyć? Prowadzenia lekcji metodą multimedialną, przygotowywania stron www i opracowywania informatorów.
- Cały czas czekamy na zgłoszenia chętnych nauczycieli - mówi Krystyna Dowgiałło, która koordynuje projekt. - Szkolenie, trzy miesiące, jest darmowe, pokrywamy też koszty dojazdu.
Szczegółowe informacje na temat projektu na stronie: www.mentor-kujawy.eur.pl oraz pod nr. tel. (056) 620 00 30
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Priorytet 2: Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach; Działanie 2.4 - Reorientacja zawodowa osób zagrożonych procesami restrukturyzacyjnymi.