https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze w Czersku. Jest ich coraz więcej

Dyrektor Wiesław Czechowski będzie ponawiał wniosek do NFZ o środki na ginekologię. Wkrótce złoży wniosek na poradnię kardiologiczną. Burmistrz mówiła też  o ...endokrynologu i odzyskaniu rehabilitacji.
Dyrektor Wiesław Czechowski będzie ponawiał wniosek do NFZ o środki na ginekologię. Wkrótce złoży wniosek na poradnię kardiologiczną. Burmistrz mówiła też o ...endokrynologu i odzyskaniu rehabilitacji. \Anna Klaman
Burmistrz Czerska Jolanta Fierek zmiany w służbie zdrowia poczytuje sobie za sukces. Tak - przybywa lekarzy. Nowym nabytkiem ma być ginekolożka ze Lwowa.

Jaka jest czerska służba zdrowia po półtora roku rządów burmistrz Jolanty Fierek.

Na sesji okazało się, że nie jest jasne, ilu SP ZOZ ma pacjentów. Temat wywołał radny Krzysztof Reszka - zuważył, że między 30 czerwca 2014 a 30 grudnia 2015 r. ubyło ponad 1 tysiąc - aż 10 proc. Wiesław Czechowski, dyrektor SP ZOZ, stwierdził, że nie może z miejsca potwierdzić, czy tak jest, bo, pisząc sprawozdanie, dysponował niepełnymi danymi z okresu poprzedzającego jego pracę. Nie wie, jaką liczbę zarejestrowanych pacjentów wówczas podano - faktyczną, czy opłaconą i zafakturowaną z NFZ-u. Jest różnica, bo dziś zarejestrowanych jest np. prawie 14 tys., a opłaconych z NFZ-u - ponad 12 tys.

Po dyskusji padł wniosek, by sprawdzić archiwa i rozliczenia z NFZ. Aż 15 radnych było za, a to podobno, jak mówiła w kuluarach główna księgowa, będzie żmudna praca, która może zająć aż trzy miesiące.

Burmistrz Jolanta Fierek zauważyła, że nie może brać odpowiedzialności za statystykę z lat poprzednich - przykładem Poradnia Leczenia Uzależnień.

Radna Bogumiła Ropińska dociekała, dlaczego do kardiologa w Czersku mogą dostać się tylko pacjenci z SP ZOZ, a nie wszyscy mieszkańcy. Zauważyła, że gabinet i sprzęt finansowany jest z dotacji gminnej, a więc pieniędzy podatników. SP ZOZ miał zysk, więc poradnię można było sfinansować z tych środków.

Czechowski wyjaśnił, że każdy mógł wystąpić o taką dotację, także inna placówka, a przy przyznaniu dotacji nie było zastrzeżenia, że poradnia ma być dla wszystkich mieszkańców.

Sytuacja się zmieni, gdy będzie kontrakt z NFZ i z usług poradni będą korzystać wszyscy. Gdy będzie opinia z Sanepidu, dyrektor złoży wniosek do wojewody o wpisanie poradni do rejestru. To otworzy drogę do starań o kontraktowanie z NFZ-u.

Dlaczego SP ZOZ nie sfinansował poradni z zysku? Odpowiedziała burmistrz, informując, że prowadzi rozmowy z ginekolog ze Lwowa. - Pani doktor posługuje się językiem polskim i chce przybyć do Czerska - mówiła. - Na jej zatrudnienie są potrzebne pieniądze.

Zobacz:
Co oznacza Brexit dla kujawsko-pomorskich firm, które eksportują na Wyspy? [opinie przedsiębiorców]
Szok! Tramwaj Pesa Swing jechał bez motorniczego
ME w Toruniu. "Wolontariat pomylono z tanią siłą roboczą"

Burmistrz zauważyła też, że cały SP ZOZ finansowany jest z gminy, choć mieszkańcy są zarejestrowani do dwóch ośrodków zdrowia - publicznej i niepublicznej.

Co do ginekologa w gminie, NFZ finansuje teraz tylko tego w NZOZ „Medicus”. To dlatego, że jeszcze w ubiegłej kadencji samorządu SP ZOZ przegrał ten konkurs i do 2018 r., jak zauważył radny Piotr Kosobucki nie ma szans, by to się zmieniło.

Czechowski dostał ostatnio z NFZ odmowną odpowiedź na rozpisanie konkursu. Ale mówi, że co kwartał będzie ponawiał wniosek, dołączając listę pacjentek przjmowanych w SP ZOZ (ze środków jednostki), co ma być wymownym dowodem na to, jak duże są potrzeby w tym zakresie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska