Szkoła w Wierzchosławicach od 1961 roku nosi imię Mikołaja Kopernika. 45 lat później nauczyciele, uczniowie, rodzice, firmy, artyści z Wierzchosławic i nie tylko uroczyście otworzyli izbę poświęconą uczonemu, który "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". Znalazły się tu modele układu słonecznego, prace artystów z gminy Gniewkowo oraz z Wielkiej Brytanii. Są tu przepiękne zdjęcia kosmosu wykonane przez NASA. Na ścianie widnieje wielka panorama Torunia, miasta, w którym urodził się i mieszkał patron szkoły, siedziba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Lekcja astronomii
I właśnie naukowcy z UMK zgodzili się uświetnić uroczystość otwarcia izby. Do Wierzchosławic przyjechała dr Cecylia Iwaniszewska oraz prof. Andrzej Strobel. Wspólnie z pozostałymi gośćmi, reprezentantami szkół noszących imię Kopernika, obecnymi i byłymi nauczycielami szkoły oraz przedstawicielami władz samorządowych wysłuchali i obejrzeli wspaniały występ uczniów. Były tańce oraz inscenizowana lekcja astronomii. Uczniowie przedstawili historię szkoły oraz swoje dotychczasowe osiągnięcia.
Dr Cecylia Iwaniszewska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zachęcała uczniów do tworzenia modeli układu słonecznego
Zebrani wysłuchali ciekawych wykładów naukowców z Torunia.
Dr Iwaniszewska zachęcała młodzież do tworzenia modeli układów planetarnych i nie tylko. Opowiadał o życiu Kopernika i jego największym hobby - astronomii. Przedstawiła go nie tylko jako naukowca, ale również wielkiego patriotę.
Odczytała fragment odkrytego niedawno listu, który Kopernik prosił króla polskiego o pomoc w walce z Krzyżakami. W liście tym nasz astronom zapewnił, że gotów jest poświęcić swoje życie w obronie ojczyzny. - Życzę wam słońca, przynajmniej w formie uśmiechu. To najpiękniejszy dar, jaki możemy dać innym - mówiła dr Iwaniszewska.
Odpowiedzi na pytania
Uczestnicy spotkania tuż po otwarciu Kopernikańskiej Izby Tradycji
Prof. Strobel stwierdził, że dla astronoma każde wydarzenie związane z Kopernikiem ma olbrzymią wartość. Przyznał, że w Wierzchosławicach bardzo się wzruszył. Do młodzieży zwrócił się tymi słowami: - Dziś astronomowie stawiają sobie wiele pytań. Mam nadzieję, że kiedy dorośniecie, odpowiecie na nie. Patron, jakiego macie, do tego zobowiązuje.
W izbie oprócz eksponatów związanych z astronomią znalazły się również przedmioty i kroniki związane ze szkołą i historią Wierzchosławic. Ma być ona systematycznie wzbogacana o nowe eksponaty.