Salę otwarto w piątek (26 kwietnia). W tej przestrzeni można trenować kontrolę emocji, poprawić koncentrację i zrelaksować się. Słowem, odstawić na bok chwilowe sprawy, trudności, myśli i skupić się na danej chwili.
- Nasi uczniowie są nią zachwyceni. Nie chcą wręcz jej opuszczać. Już wiemy, że trzeba będzie dokupić koce, bo chętnych, by tu odpoczywać jest sporo - mówi dr Karolina Nowak, wicedyrektor szkoły i zarazem pedagog i psycholog w SP nr 64, która była pomysłodawczynią stworzenia tego miejsca.
Miejsce, w którym uczniowie i nauczyciele znajdą trochę wytchnienia
W szkolnej strefie chilloutu w dobry nastrój z pewnością wprowadzi muzyka relaksacyjna, ale nie tylko. Sala została wyposażona, m.in., w huśtawki kokony, kolumny świetlne, koce, projektor z dźwiękami, poduchy - wszystko, co sprzyja wyciszeniu i ćwiczeniom relaksacyjnym, a zatem swobodnemu odpoczynkowi.
- Sala powstała w szkole w podziemiu w pobliżu szatni. To nie przypadek, bo to najbardziej wyciszone miejsce w naszej szkole - zaznacza dr Karolina Nowak. - Mogliśmy ją uruchomić dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Miasta, które otrzymaliśmy na ten projekt w ramach miejskiego programu profilaktyki oraz dzięki wsparciu sponsorów.
Szkolni specjaliści (pedagodzy, pedagodzy specjalni, psycholog i nauczyciele - dydaktycy, którzy przeszli szkolenie) prowadzić tu będą cykliczne treningi uważności, ćwiczenia relaksacyjne i uczyć technik skutecznego radzenia sobie ze stresem.
- Nasi uczniowie korzystać będą z tej sali w ramach godzin wychowawczych, ale też na przerwach pod okiem nauczycieli, gdy poczują się przemęczeni - mówi dr Karolina Nowak.
Tak SP nr 64 zadbała o dobrostan psychiczny uczniów i nauczycieli
Tworząc tę salę szkoła postanowiła w ten sposób zadbać o dobrostan psychiczny zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
- Nadmierny stres, depresja, lęki związane ze szkołą i z dorastaniem to pokazuje codzienna praktyka pracy w szkołach - mówi dr Karolina Nowak. - Skutecznym wsparciem w tego typu problemach jest psychoedukacja uczniów oraz nauczycieli w oparciu o trening uważności, techniki relaksacji. Pracując już od kilkunastu lat w oświacie z roku na rok obserwuję, jaką trudność sprawia młodym ludziom nadmierny stres i związane z codziennym życiem przebodźcowanie wynikające z dostępu do mass mediów.
By temu zapobiegać, w SP nr 64 powstała właśnie Sala Profilaktyki - Relaksu - Uważności.
- Również sami nauczyciele często zwracają uwagę, że czują się po prostu emocjonalnie wyczerpani. Tymczasem wiemy, że spokojny i zrównoważony dorosły to z całą pewnością równie spokojne i pełne otwartości dziecko - podkreśla dr Karolina Nowak. - Dlatego w tym miejscu wspólnie z uczniami będą mogli złapać chwilę oddechu od trudów dnia codziennego.
