Rekordzistą Indii w skoku w dal jest wspomniany Jeswin Aldrin, który w marcu tego roku uzyskał 8.42 m.
- Odczyt wiatru był w porządku, wynosił 1,5 m/sek. Niewiele brakuje mi do rekordu kraju. Cieszę się, że wykonałem tak dobry skok - stwierdził Murali Sreeshankar
Z jednej strony ajurweda czyli tradycyjna medycyna indyjska. Z drugiej - dieta hinduska, dieta dla osób wytrwałych, które nie boją się monotonni żywieniowej. A w tle...
">
W ostatnich miesiącach, wielu indyjskich sportowców zostało zdyskwalifikowanych za... doping… Najbardziej znana to sprinterka, rekordzistka kraju na 100 metrów (11.17) Dutee Chand, która najpierw miała podwyższony poziom testosteronu (podobnie jak u Caster Semenyi), a poźniej problemy z obecnością w organizmie trzech niedozwolonych substancji: andarinu, ligandrolu i enbosarmu (ostaryny). Mają one podobne (choć obniżone) własności jak sterydy anaboliczne - budują masę mięśniowa i spalają tkankę tłuszczową.
A przypomnijmy, że Dutee Chand - po decyzji Sądu Najwyższego z 2018 roku o niekaralności osób jednej płci uprawiających sex - jako pierwsza Hinduska przyznała się publicznie do swojego homoseksualizmu.
Kamalpreet Kaur z Pendżabu, jest pierwszą Hinduską, która przekroczyła barierę 65 metrów w rzucie dyskiem. Na Igrzyska XXXII Olimpiady, które odbyły się w 2021 w Tokio, sprawiła wielką niespodziankę, plasując się na 6. miejscu.
W jej organizmie wykryto z kolei stanozolol. Ów anaboliczny steryd to zresztą jedna z największych afer dopingowych w historii sportu, której głównym bohaterem był kanadyjski sprinter, rekordzista świata Ben Johnson!
Kolejna „ofiara indyjskiego systemu dopingowego” to Dhanalakshmi Sekar, wschodząca gwiazda sprintu (100 metrów w 11.26, a 200 metrów - 22.89). Hinduska wpadła na metandienonie, który powstał jeszcze w latach 50-tych XX wieku i był efektem poszukiwań oralnej wersji testosteronu… Za przyznanie się do winy otrzymała trzy lata sportowej banicji, zamiast przewidywanych czterech.
Rekordzistka kraju w trójskoku (14.14 m) - Aishwarya Babu również nie była stanie oprzeć się niedozwolonym środkom dopingującym. Podobnie Machettira Raju Poovamma - czołowa azjatycka specjalistka biegu na dystansie 400 metrów (51.73). Itd.
