Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej rozmawiać niż chorować

(mp)
Stanisław Gazda podczas dyżuru telefonicznego
Stanisław Gazda podczas dyżuru telefonicznego fot. Jarosław Pruss
Jak uchronić się przed chorobą i kto jest najbardziej narażony na złapanie wirusa? - pytali wczoraj Czytelnicy.

Wątpliwości rozwiewał Stanisław Gazda, rzecznik prasowy wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

- W jaki sposób ustrzec się grypy? - pytała pani Krystyna z Gębic.
- Trzeba przede wszystkim często myć ręce - zalecał Gazda. - To bodaj najtańsza metoda na uniknięcie choroby. Należy także stronić od kontaktu z osobami chorymi, a w razie potrzeby bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Przesadzają z maseczkami

Rzecznik sanepidu zabrał także głos w sprawie maseczek. - Są przereklamowane - skomentował. - Niewiele osób wie, że powinni je nosić głównie chorzy.
Czytelnicy pytali również o to, kto jest najbardziej narażony na chorobę - Na pewno łatwiej złapią wirusa osoby, które miały wcześniej zapalenie płuc - tłumaczył rzecznik. - W grupie ryzyka znajdują się także astmatycy, pielęgniarki i lekarze.

A co robi sanepid?

Pana Kazimierza z Grudziądza interesowało natomiast w jaki sposób sanepid kontroluje grypę. - Już wcześniej zostały opracowane twarde procedury - wyjaśniał Gazda. - Prowadzimy między innymi nadzór nad osobami chorymi i ich rodzinami.
Oprócz tego rzecznik wspomniał również o systemie prewencji, czyli informowaniu o chorobie za pośrednictwem ulotek oraz współpracy ze szkołami.

Czytelnicy pytali też, jak odróżnić grypę od przeziębienia. - W przypadku grypy wysoka gorączka utrzymuje się dosyć długo - tłumaczył rzecznik sanepidu. - Typowe są również bóle mięśni i stawów oraz silne bóle w klatce piersiowej.
Jak zaznaczył dalej, grypę charakteryzuje ostry początek. - Choroba rozwija się w ciągu sześciu godzin - mówił. - Często towarzyszy jej światłowstręt i suchy, męczący kaszel.

Kilka osób zapytało również o skuteczność szczepionek. Stanisław Gazda, który sam już zaszczepił się przeciwko grypie, za każdym razem podkreślał, że szczepionka znacznie łagodzi przebieg choroby. - A co z leczeniem niekonwencjonalnym? - pytał pan Andrzej z Włocławka. - Co z czosnkiem lub na przykład cebulą?

- Oczywiście są pomocne, ale nie można polegać tylko na takim leczeniu - odpowiadał Stanisław Gazda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska