https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potężny atak grypy w Kujawsko-Pomorskiem. Mamy dane z wszystkich powiatów

Grypa atakuje mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego. Na slajdach poniżej zobacz aktualne statystyki potwierdzonych zachorowań.
Grypa atakuje mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego. Na slajdach poniżej zobacz aktualne statystyki potwierdzonych zachorowań. Janusz Wójtowicz
Chociaż tegoroczna zima jest łagodna, to wahania temperatur, wilgoć i obniżona odporność mieszkańców regionu sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów. Najbardziej aktywnym z nich jest wirus grypy, który powoduje lawinowy wzrost zachorowań w całym województwie kujawsko-pomorskim.

Drastyczny wzrost zachorowań na grypę w Kujawsko-Pomorskiem

Porównanie danych z całego 2024 roku i początku 2025 pokazuje wyraźny wzrost liczby przypadków grypy w Kujawsko-Pomorskiem.

W całym Kujawsko-Pomorskiem w 2024 roku najwyższe liczby odnotowano w:

  • Bydgoszczy - 1288 przypadków,

  • Żninie - 903 przypadki,

  • Toruniu - 727 przypadków.

Początek 2025 roku nie przynosi poprawy. Już w styczniu liczba przypadków jest alarmująca, m.in.:

  • Bydgoszcz – 1608 przypadków,

  • Toruń – 799 przypadków,

  • Nakło nad Notecią – 805 przypadków.

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach stycznia w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano ponad 3 tysiące przypadków grypy. To liczby znacząco wyższe w porównaniu do końcówki 2024 roku, co potwierdza, że wirus jest wyjątkowo aktywny w tym sezonie. Szczegółowe statystki potwierdzonych przypadków zachorowań na grypę prezentujemy w poniższej galerii.

  • Dane otrzymaliśmy od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy,

Sytuacja w przychodniach – długie kolejki i brak wolnych terminów

Wzrost liczby zachorowań powoduje duże obciążenie przychodni i gabinetów lekarskich. Zarejestrowanie się na wizytę u lekarza rodzinnego w niektórych miejscach graniczy z cudem – telefony w rejestracjach się grzeją, a kolejki pacjentów nieustannie się wydłużają.

Zmieniła się również struktura zachorowań. O ile wcześniej na grypę najczęściej zapadały dzieci, o tyle teraz dołączyli do nich także dorośli oraz seniorzy. W całej Polsce tygodniowo notuje się obecnie 45-50 tysięcy przypadków grypy, co stanowi pięciokrotny wzrost w porównaniu do listopada 2024 roku, gdy przypadków było około 10 tysięcy tygodniowo.

Co dalej?
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Kujawsko-Pomorskiem pokazuje, jak nieprzewidywalna może być grypa. Wirus nadal jest bardzo aktywny, a liczba zachorowań rośnie z tygodnia na tydzień. W obliczu tych statystyk warto pamiętać o szczepieniach i profilaktyce, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Profilaktyka i szczepienia – jak się chronić?

Łukasz Betański, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, podkreśla, że wirus grypy jest obecnie najbardziej aktywnym wirusem w regionie. Mimo że sezon grypowy już się rozpoczął, wciąż warto się zaszczepić. Szczególnie osoby w wieku 65+ oraz kobiety w ciąży mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień.

Aby uniknąć zakażenia, warto stosować się do zaleceń profilaktycznych:

  • Unikać zatłoczonych miejsc oraz kontaktu z chorymi,

  • Dbać o skuteczną wentylację pomieszczeń,

  • Regularnie myć ręce oraz zasłaniać usta i nos podczas kichania czy kaszlu,

  • Stosować maseczki w zamkniętych, zatłoczonych pomieszczeniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska