Jeszcze cztery lata temu rzeczywiście byliśmy na piątym miejscu wśród najuboższych gmin - przyznaje Stanisław Adamczyk, wójt gminy Kowal. - Dostawaliśmy nawet z tej racji finansowe wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. Dziś mogę z satysfakcją powiedzieć, że mamy zupełnie inną pozycję. W rankingu, zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z jedną z ogólnopolskich gazet, znaleźliśmy się na dwudziestej trzeciej pozycji wśród 144 gmin.
Jednym z ważnych kryteriów była skuteczność w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy. To zaś gminie Kowal, a także jej poszczególnym mieszkańcom, dobrze się udało. Rolnicy za unijne pieniądze kupili sporo sprzętu, unowocześniając swe gospodarstwa, gmina wykonała wiele inwestycji.
Stanisław Adamczyk nie rozstaje się ze swoją wyborczą ulotką sprzed czterech lat. - Wybrano mnie, bo złożyłem konkretne obietnice i przynajmniej z większości z nich będę musiał się rozliczyć - przekonuje. Jedną z kilku "spraw do załatwienia" była kwestia wody. - W gminie od dawna występowały problemy z ilością i jakością wody - mówi wójt. Przed wyborami w 2006 roku obiecywał mieszkańcom, że upora się z tą sprawą. Udało się.
Dzięki 800-tysięcznej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego zostało całkowicie zmodernizowane ujęcie wody w Grabkowie. Cała inwestycja kosztowała 1 mln 350 tys. złotych. To już była spora poprawa, jednak władze gminy "poszły za ciosem". Kolejne 400 tys. złotych przeznaczono na modernizację ujęcia w Dębniakach. Jakość wody znacznie się poprawiła, zbliżając się do unijnych kanonów. - Na przeszkodzie do osiągnięcia niemal idealnego stanu stoi jeszcze miejska oczyszczalnia ścieków, ale wkrótce uporamy się i z tym problemem - zapewnia Stanisław Adamczyk.
Ze sprawą wody wiąże się bezpośrednio problem ścieków. W Urzędzie Gminy trwa właśnie postępowanie przetargowe, mające wyłonić wykonawcę kolejnej ważnej inwestycji. To kolejny już etap budowy kanalizacji sanitarnej w Gołaszewie i Nakonowie. Zarząd województwa kujawsko - pomorskiego wybrał już projekty, które będą realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Gmina Kowal otrzyma na ten cel dotację w wysokości 1,1 mln złotych. Zbudowane zostaną 33 przyłącza do posesji i przepompownia
- To jeszcze nie będzie koniec - mówi wójt. - Na kolejny rok zostanie nam fragment Nakonowa i Przydatki Gołaszewskie.
Na ten rok zaplanowano również budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Będzie ich sporo, od 25 do 80, zależnie od otrzymanego dofinansowania.