W przededniu lata poprawia się nieznacznie sytuacja na rynku pracy.
Obiecujący koniec wiosny
W ostatnich tygodniach liczba mieszkańców zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nakle zmniejszyła się o ponad 300. Największe wahnięcie w dół odnotowano w gminie Szubin (120 osób mniej na liście), w gminie Kcynia (67) i w Nakle (ubyły 52 osoby).
To dobry prognostyk na wakacyjne miesiące, choć osób, które nie mogą znaleźć etatu wciąż jest w powiecie bardzo dużo. Ostatnie dane mówią o 6 tys. 176 poszukujących pracy.
Szukasz pracy? Przejrzyj nasze oferty. Mamy ich ponad 550
Ofert jest więcej, ale wciąż mało
Czeka na nich w PUP w Nakle i filii PUP w Szubinie 150 ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To więcej niż jesienią czy zimą, ale i tak kropla w morzu potrzeb.
Zasiłek dla nielicznych
Spadek bezrobocia cieszy, problemem jest jednak coraz mniejsza grupa zarejestrowanych, którzy mają prawo do zasiłku. Jest ich obecnie w całym powiecie tylko 1.381.
Najgorzej pod tym względem jest w gminie Kcynia. Tylko niespełna 16 procent bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP, otrzymuje świadczenie. Reszta liczyć może jedynie na wsparcie rodziny lub ośrodka pomocy społecznej. Najwyższy wskaźnik, w całym powiecie ma pod tym względem gmina Nakło. Choć i tu zasiłek otrzymuje co miesiąc zaledwie co czwarty zarejestrowany.
Już nie na szarym końcu, choć...
Był czas, że powiat nakielski znajdował się w ogonie województwa jeśli chodzi o stopę bezrobocia. Była jedną z najwyższych w regionie. Teraz, choć sytuacja nadal nie jest różowa, wyprzedziły nas inne powiaty. Nie jesteśmy już na szarym końcu, choć dla bezrobotnych to pewnie żadna pociecha.
- Wyższą stopę bezrobocia (dane dla powiatu nakielskiego to 22,6 proc.) mają powiaty: lipnowski, włocławski ziemski, grudziądzki ziemski, żniński, chełmiński, sępoleński, a porównywalną powiat grudziądzki grodzki - wylicza Przemysław Ulatowski, szef Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle.
Dla porównania stopa bezrobocia dla całego województwa to 16,9 proc., a dla kraju niespełna 13 proc.
Czytaj e-wydanie »