Jacek Amlickiz Bydgoszczy jest byłym pracownikiem Tesco, dziś prowadzi własną firmę: - Gdy miałem wolne od marketu, dorabiałam korepetycjami z języka niemieckiego. Ani razu nie poszedłem z tego powodu na zwolnienie! Nawet, gdy byłem mocno przeziębiony, przychodziłem na swoją zmianę. Inni też, chyba że nie mieli siły wstać z łóżka. Dziś nikt nie ryzykuje utraty pracy.
Czytaj też: Lewe zwolnienia lekarskie. Pracownicy udają, że chorują. Firmy naprawdę tracą miliony
ZUS, pracodawcy i statystyki mówią co innego. Alina Szałkowska, rzeczniczka bydgoskiego Oddziału ZUS, wspomina, jak inspektorzy kontrolowali "chorego" pracownika, który, choć cały dzień leżał w łóżku, wyglądał na zdrowego. W końcu znaleźli wytłumaczenie na jego zmęczenie - nocami dorabiał w piekarni. Zdarzają się ubezpieczeni, którzy na L-4 z powodu bólu kręgosłupa remontują mieszkania sąsiadów lub wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki.
Lewe zwolneinia lekarskie, kiedy je bierzemy?
Oto sytuacje, w których pracownicy wykorzystują "lewe" zwolnienia: łapią fuchy, dzięki którym dorabiają do pensji, potrzebują dodatkowego wolnego, by coś załatwić, boją się utraty etatu, chcą sobie przedłużyć urlop. Oczywiście są i tacy, którzy chorują uczciwie.
- Dużo tracimy przez kombinatorów - podkreśla Mirosław Ślachciak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. - Nie możemy podważyć wiarygodności L-4. Przez pierwsze 33 dni ponosimy koszty zwolnień, a ZUS najczęściej kontroluje pracowników, którzy chorują dłużej, gdy już on musi płacić. Ten problem bardziej dotyczy jednak budżetówki, w firmach prywatnych jest pod tym względem większa dyscyplina.
Czytaj też: Przedsiębiorcy chcą zmiany przepisów. Lewe zwolnienia lekarskie pracowników rujnują ich
Można za to wybudowac 600 km autostrad!
Najczęściej chorują policjanci, każdego dnia na zwolnieniach przebywa od 6 do 9 tys. funkcjonariuszy. Firma rekrutacyjna Work Serwis informuje, zaś że w 2010 roku polscy pracownicy spędzili na L-4 200 mln dni, wychodzi średnio 12 dni na głowę.
Kosztowało to ich szefów i ZUS ponad 23 mld zł. Można za to wybudować 600 km autostrad lub 12 stadionów!
WIĘCEJ INFORMACJI DLA PRACOWNIKÓW W PORTALU Regiopraca.pl
Dane z Kujawsko-Pomorskiego: W pierwszym półroczu tego roku ZUS przeprowadził 6456 kontroli w regionie. Efekt? Wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych 1110 osobom na kwotę ponad 291 tys. zł. Czyli 17 proc. przebadanych było zdolnych do pracy.
