Licealiści większością głosów wybrali chętnych do reprezentowania ich w roku szkolnym. Do samorządu uczniowskiego, spośród dziewięciu zgłoszonych, wybrano:
- Kingę Gołębiewską - przewodnicząca,
- Agnieszkę Kamińską - wiceprzewodnicząca,
- Alberta Talkowskiego - sekretarz,
- Nikodema Śliwę - członek samorządu.
Z kolei radnym szkoły został Jakub Petyk, który będzie odpowiedzialny za kontakty z radą rodziców i dyrekcją. Oprócz niego, na to stanowisko było jeszcze dwóch kandydatów.
- Samorząd uczniowski organizuje różne akcje, w tym imprezy.
Z innymi uczniami porozumiewamy się przez szkolnego Facebooka - mówi Julia Wesołowska, 18-latka z klasy 3c, która z racji, że jest skarbnikiem, także należy do samorządu.
- Takie są zasady w naszej szkole, że trójka klasowa należy także do samorządu uczniowskiego - dodaje.
Piątkowe wybory były dla wąbrzeskich licealistów ważne także z uwagi na wybór jednej z sześciu startujących do sejmu partii. Julia Wesołowska uważa, że jest to bardzo fajna akcja, dzięki której słuchany jest głos młodzieży.
W ramach uczestnictwa w symulacji wyborów organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, wąbrzeskie liceum było jedną z ponad 900 szkół biorących udział w akcji „Młodzi głosują”. Na przeprowadzenie wyborów był czas od 7 do 11 października.
- Uczniowie otrzymali uproszczone karty do głosowania - mówi Aleksander Czarnecki, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
w Zespole Szkół O g ó l n o k s z t a ł c ą c y c h w Wąbrzeźnie. Brak na nich nazwisk osób kandydujących do sejmu.
Czy młodzi wybierali świadomie, a temat polityki jest im znany? Jak podkreśla Julia Wesołowska, wąbrzescy licealiści interesują się polityką, są nawet osoby, które wiążą z nią swoją przyszłość - część wybiera się studia politologiczne.
- Wspólnie nawet rozmawiamy o polityce - dodaje uczennica.
Na początku października wraz z uczniami Zespołu Szkół we Wroniu oraz z Technikum z Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczyli w wycieczce do sejmu. Choć nie rozmawiali z politykami, z przewodnikiem zobaczyli poszczególne pomieszczenia w sejmie. Spotkanie
zainicjował polityk Tomasz Szymański.
Wyniki młodzieżowych wyborów do sejmu znane będą w tym tygodniu. Wtedy zostaną porównane z wynikami dorosłych.
