Dyktando napisało 139 osób. Wśród nagrodzonych, oprócz Dagmary, są także: Olga Małecka, Marcin Szary oraz Elżbieta Piechowiak.
Jury, pod przewodnictwem Barbary Balkiewicz, wyróżniło także pięć innych osób. W tym gronie znaleźli się: Łukasz Bryzik, Jakub Okrutnik, Natalia Zaręba-Napierała, Arkadiusz Majszak oraz Marta Pietras. Najmłodszą uczestniczką dyktanda, która także została uhonorowana, była 10-letnia Izabela Jamróg.
Dagmara Szara, która w nagrodę otrzymała pióro firmy Waterman ufundowane przez burmistrza Żnina, zrobiła w tekście tylko jeden błąd. A trzeba było napisać dyktando przygotowane przez prof. Jerzego Podrackiego z UW (tytuł: "Marzenia i mrzonki" - ogólnopolskie dyktando eliminacyjne z 1999 roku; możemy je znaleźć w internecie na stronie www.dyktando.info.pl, klikając na archiwum, a później teksty dyktanda z lat ubiegłych).
Jak zaznaczyła Barbara Balkiewicz, spośród 139 uczestników dyktanda 36 osób zrobiło nie więcej niż 15 błędów. - To bardzo dobry wynik - skomentowała, dodając: - Znalazły się jednak i takie teksty, w których popełniono nawet 46 błędów. To już za dużo...
Komisja, w której, oprócz pracowników MiPBP, zasiadły m.in. emerytowane polonistki, miała i trochę śmiechu podczas sprawdzania naszych prac. - A to szczególnie z powodu zamiany wyrazów na inne. Bo "cętki" stawały się cewkami lub cekinami, a guldeny holenderskie burdelami. Z kolei ciżemkę ktoś przerobił na piżamkę, a Busko Zdrój zamienił na "Buzko", kojarząc być może z Jerzym Buzkiem.
Najbardziej cieszy udział w dyktandzie młodzieży. Niektórzy z tej grupy byli pewni co do jednego: - W szkołach, szczególnie gimnazjach, liceach, technikach, nauczyciele winni do ortografii przywiązywać większą wagę!
Czytaj e-wydanie »