Pęczak na przykładzie toruńskiego muzyka Sławka Wierzcholskiego analizuje fenomen bluesa w Polsce. Pisze trochę o historii, trochę o miejscu tego gatunku na muzycznej mapie kraju, przygląda się również roli harmonijki ustnej i oczywiście dziejom Nocnej Zmiany Bluesa i jej lidera, którzy od ponad 30 lat nie znikają z bluesowego horyzontu. Wydawnictwo zostało wzbogacone o niepublikowane dotąd fotografie zespołu. Jak Sławek Wierzcholski czuje się w roli bohatera książki? - Jest to oczywiście bardzo miłe, cieszy mnie, że ktoś uznał moją działalność za ciekawą na tyle, by o niej napisać - mówi toruński bluesman. - To przyjemny przejaw zainteresowania, a bycie muzykiem wiąże się również z chęcią bycia zauważonym i dotarcia do ludzi.
Czytaj także: Katarzyna Kluczwajd prześwietliła toruńskie kino
Wierzcholski podkreśla, że "Cały ten blues" to przystępnie napisana książka popularnonaukowa, a nie biografia zawierająca sensacyjne, nieznane dotąd fakty, ale miłośnicy smaczków też powinni znaleźć coś dla siebie. - W tonie ciekawostkowym utrzymana jest rozmowa kończąca książkę - zapowiada muzyk. - Dla Mirosława Pęczaka fascynujące było to, że zespół wykonujący niszową muzykę, praktycznie nieobecną w radiu, tak długo utrzymał się na scenie. W naszej rozmowie staramy się jakoś tę zagadkę rozwikłać.
Przy okazji odkrywania recepty na sceniczną długowieczność, możemy dowiedzieć się m.in., co pełne refleksji teksty Wierzcholskiego mają wspólnego z wysokogórską wyprawą i dlaczego muzyk najpierw narzekał na Balcerowicza, a potem zmienił zdanie oraz jak przeżywał dylemat: czy pozostać w niszy bluesowej, czy zdecydować się na muzyczny crossover.
Więcej o książce, jej autorze i bohaterze będzie można dowiedzieć się jutro (4.11) podczas spotkania promocyjnego w Kafeterii Struna Światła w Dworze Artusa. Mirosław Pęczak ponownie, ale tym razem publicznie, przepyta Sławka Wierzcholskiego, a lider Nocnej Zmiany Bluesa zadba o to, żeby o muzyce nie tylko dyskutować, ale przede wszystkim ją grać. Usłyszymy też fragmenty książki w wykonaniu aktorki Jolanty Litwin-Sarzyńskiej.
Początek spotkania o godz. 19. Wstęp wolny.
Czytaj e-wydanie »