Czekamy zarówno na duże przedsiębiorstwa, która mają opracowaną strategię CSR (z ang. Corporate Social Responsibility) i wydają na działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu pokaźne sumy, jak i te zupełnie małe firmy, którym pomaganie również nie jest obce.
Wielkość nie ma znaczenia
- Nie tyle wielkość firmy oraz kwoty przeznaczonych środków mają tu znaczenie, ale raczej to, na ile odpowiedzialność społeczna wynika z realnych kontaktów z otoczeniem, a także czy odnosi się do istotnych kwestii społecznych i wzmacnia pozycję konkurencyjną firmy - wyjaśnia dr hab. Artur Laska, profesor uczelni, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Organizacje wdrażające CSR osiągają korzyści adekwatne do swojej skali i weźmiemy to pod uwagę. Chodzi więc o ocenę zaangażowania społecznego, przy uwzględnieniu wielkości firmy i dlatego również małe przedsiębiorstwa mogą okazać się tu liderami.
Tradycyjnie już swoje nagrody przyznają też dziennikarze, którzy na co dzień piszą o gospodarce.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest w tym roku partnerem merytorycznym we wspomnianej już kategorii Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2021. Wybór laureatów będzie przebiegał dwuetapowo.
W pierwszym etapie oceny ankiet z zakresu CSR dokonają naukowcy z UKW. - W skład komisji weszły osoby, które na co dzień zajmują się właśnie tymi zagadnieniami: dr Barbara Panciszko, dr Wojciech Trempała, dr Małgorzata Sikora-Gaca oraz moja osoba
- wylicza prof. Artur Laska. - Mowa tu więc o badaczach reprezentujących perspektywę różnych dyscyplin nauk społecznych, co stanowi gwarancję rzetelnej oceny.
Najlepsi z dziesięciu
Komisja wytypuje 10 firm, spośród których - w tajnym głosowaniu - Lidera społecznej odpowiedzialności biznesu wskaże Kapituła ekspertów.
Zasiądą w niej: dr Wiesława Gierańczyk - dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, prof. Iwona Posadzińska - dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Alicja Polewska - zastępca redaktora naczelnego Gazety Pomorskiej, prof. Marek Macko - prorektor ds. rozwoju i współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. Robert Karaszewski - kierownik Katedry Doskonałości Biznesowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Borys Malinowski- dyrektor w dziale audytu i usług doradczych PwC, dr Krzysztof Matela - wiceprezes zarządu BCC i kanclerz Loży Bydgoskiej, Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Mirosław Ślachciak - prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw, Marcin Wiecki - dyrektor Regionu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali w Operze Nova w Bydgoszczy. Otrzyma statuetkę i pamiątkowy dyplom, a pozostali laureaci - 2. i 3. miejsce - dyplomy. Na uroczystą 26. już galę zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy rankingu.
Na zgłoszenia od firm w kategorii Lider Społecznej odpowiedzialności biznesu czekamy do 15 kwietnia, do godz. 23.59.
Wszelkie pytania można kierować na adres mailowy:[email protected].
REGULAMIN RANKINGU
ANEKS DO REGULAMINU
ANEKS DO REGULAMINU 2.0
