Liga chorwacka: Całe mecze Zwolińskiego i Nowaka. Co dalej z Masłowskim?

Kaja Krasnodębska
Lucyna Nenow / Polska Press
Mimo, że już od dłuższego czasu trenuje z pełnym obciążeniem zresztą zespołu Michała Masłowskiego wciąż próżno szukać w meczowej osiemnastce Goricy. Bez niego beniaminek ligi chorwackiej zwyciężył na wyjeździe 3:0. Wcześniej pełen mecz rozegrał Krystian Nowak.

W sezonie 2017/2018 Michał Masłowski był podstawowym zawodnikiem brylującej na zapleczu chorwackiej ekstraklasy HNK Goricy. Pomocnik formą powrócił do swoich najlepszych czasów, w zespole prowadzonym również przez pewien czas przez Deana Klafuricia, grał pierwsze skrzypce i stanowił o sile środka pola. Mimo że do drużyny dołączył już we wrześniu, wystąpił aż w 25 spotkaniach, więc wydawało się, że po awanse do 1. HNL ponownie będzie jednym z najważniejszych piłkarzy swego zespołu.

Na drodze stanęło mu jednak zdrowie. Zagrał w pierwszym, historycznym dla Goricy, meczu w najwyższej chorwackiej klasie rozgrywkowej. Znalazł się w wyjściowym składzie, spędził na boisku 86. minut, a jego ekipa przegrała 0:1 ze stawianą w roli faworyta HNK Rijeką. W tamtym spotkaniu w Goricy debiutował także Łukasz Zwoliński. W kolejnych meczach polski napastnik, który przebojem wdarł się na tamtejsze boiska, musiał radzić sobie sam. Masłowski podczas jednego z treningów zerwał więzadła krzyżowe, co skreśliło go z gry na kolejne miesiące.

Polak leczył się w Łodzi, do końca 2018 roku przebywał w Polsce i właśnie stąd śledził losy kolegów z zespołu. Podczas zimowej przerwy stan zdrowia pozwolił mu na wyjazd do Chorwacji i powrót do treningów z drużyną. Na razie występuje jednak jedynie w rezerwach, nie łapiąc się do meczowej osiemnastki w kolejnych ligowych spotkaniach. Jednym z czynników jest po prostu dobra forma kompletnego beniaminka 1. HNL, który w nowych dla siebie rozgrywkach, radzi sobie lepiej niż przewidywano. W sobotę pokonał na wyjeździe Istrę 1961 3:0. To druga wygrana Goricy z rzędu, czwarty ligowy mecz bez porażki.

We wszystkich tych spotkaniach zagrał Łukasz Zwoliński, który mimo niższej skuteczności niż na początku sezonu, nadal nie traci miejsca w wyjściowej jedenastce. W poprzednim tygodniu udało mu się zdobyć dziesiąte trafienie na Chorwacji, tym razem choć rozegrał pełne 90 minut, nie zdołał pokonać golkipera rywali. Dwukrotnie zrobił to Senegalczyk Ndiaye Cherif, a wynik w pierwszej połowie otworzył doświadczony Joey Suk. Nie wpłynęło to na klasyfikację strzelców 1.HNL. Polski napastnik wciąż ma jedno trafienie mniej niż przewodzący stawce Komnen Andrić oraz Mirko Marić.

W sobotę swój mecz rozegrał także Krystian Nowak. W 2019 roku, po odejściu Bozo Musy do Miedzi Legnica, Polak stał się podstawowym stoperem Slavena Belupo. 25-latek ominął tylko jeden mecz, a przeciwko Hajdukowi Split walczył na murawie przez pełne 90 minut. Tym razem nie zdało się to jednak na wiele – ekipa z Koprovnicy przegrała 1:2. Nie pomógł jej ani wykorzystany przez Mateja Jelicia rzut karny, ani czerwona kartka pokazana jednemu z rywali nim minęła jeszcze godzina gry. Ostatecznie obie drużyny kończyły swoje mecze w dziesiątkę. Cieszyła się tylko jedna.

Tym samym Hajduk odskoczył Slavenowi na piętnaście punktów. W przeciwieństwie do pierwszych sześciu zespołów, wśród których znajduje się także Gorica, klub Nowaka nie może marzyć o europejskich pucharach, a z dorobkiem 22. oczek będzie chciał jak najszybciej zapewnić sobie utrzymanie. W tej chwili przewaga nad strefą spadkową wynosi pięć punktów.

Lider 1. HNL Dinamo Zagrzeb, do którego wyjściowego składu powrócił ostatnio Damian Kądzior, swój mecz w ramach 24. kolejki rozegra w niedzielę. Jej rywalem druga drużyna tabeli – HNK Rijeka.

Materiał oryginalny: Liga chorwacka: Całe mecze Zwolińskiego i Nowaka. Co dalej z Masłowskim? - Sportowy24