Krzysztof Kowalski
Liga Mistrzów. Manchester City spuścił potężny łomot RB Lipsk w rewanżowym meczu 1/8 finału Champions League. Bohaterem wieczoru okazał się Erling Haaland, który zdobył pięć bramek! Norweg wyrównał wyczyn Leo Messiego i Luiza Adriano. Kanonada City zakończyła się wynikiem 7:0. W pierwszym meczu padł remis 1:1.

Klasyczny hat-trick Haalanda w pierwszej połowie

Rewanż na Etihad Stadium miał bolesny przebieg dla RB Lipsk. Przyjezdni już do przerwy stracili trzy gole. Wszystkie wbił im Erling Haaland, który przy okazji został najmłodszym zdobywcą 30 bramek w Lidze Mistrzów, bijąc rekord Kyliana Mbappe.

Ekipa Pepa Guardioli od samego początku siadła na rywali. Wynik meczu mógł błyskawicznie otworzyć Ilkay Gundogan. W znakomitej sytuacji uderzył jednak nad poprzeczką. W 20. minucie sędzia Slavko Vincić przyznał "Obywatelom" rzut karny. Wcześniej dostał sygnał z wozu VAR, by zobaczyć sytuację w której piłka w polu karnym gości mogła trafić w rękę obrońcy Benjamina Henrichsa. Intencje strzelającego z jedenastki Haalanda wyczuł bramkarz Lipska, ale Norweg uderzył wystarczająco mocno, by futbolówka wpadła do siatki.

Gospodarze poszli za ciosem. Zza pola karnego w poprzeczkę kropnął Kevin De Bruyne, a Halaand skutecznie dobił. Była to 24 minuta meczu. Trzeciego gola Norweg strzelił w doliczonym czasie. Po rogu główkował Ruben Dias. Odbitą od słupka piłkę wybijał Haidara, ale nastrzelił nabiegającego snajpera City.

Wcześniej nie zabrakło kontrowersji. Ederson przed polem karnym przewrócił Konrada Laimera, jednak sędzia nawet nie użył gwizdka. Upomniał za to żółtą kartką protestującego Timo Wernera.

Haaland zdobył kolejne dwie bramki i Guardiola... zmienił Norwega

Po przerwie gospodarze kontynuowali ostre strzelanie. W 49. minucie Ilkay Gundogan prostym zwodem minął Haidarę i kopnął celnie po ziemi przy słupku. Mimo hat-tricka nienasycony był Haaland. Norweg został zmieniony przez Juliana Alvareza w 63. minucie, ale wcześniej zanotował jeszcze dwa trafienia. Najpierw strzelił z bliska po dwóch interwencjach uwijającego się w bramce Janisa Blaswicha. Zaś piątego gola wpakował dobijając uderzenie Manuela Akanjiego. W doliczonym czasie gości pogrążył jeszcze Kevin De Bruyne.

Aktualnie Haaland na koncie ma już 33 bramki w Lidze Mistrzów. Na ich zdobycie potrzebował zaledwie 25 meczów.

Zdobywcy pięciu bramek w meczach Ligi Mistrzów:

• Leo Messi (FC Barcelona - Bayer Leverkusen 7:1) 7.03.2012
  • Luiz Adriano (BATE Borysów - Szachtar Donieck 0:7) 21.10.2014
  • Erling Haaland (Manchester City - RB Lipsk 7:0) 14.03.2023
PAP/EPA

Manchester City - RB Lipsk 7:0

Bramki: Erling Haaland 22, 24, 45(+2), 53, 57, Gundogan 49, De Bruyne 90(+2)

Żółte kartki: Akanji, De Bruyne (Manchester City) - Werner, Henrichs (RB Lipsk)

City: Ederson - Stones (64 S. Gomez), Akanji, Dias, Ake - Rodri (64 Phillips) - B. Silva, De Bruyne, Gundogan (55 Mahrez), Grealish (55 Foden) - Haaland (63 Alvarez).

Lipsk: Blaswich - Henrichs (80 Klostermann), Orban, Gvardiol, Raum - Laimer, Kampl, Haidara (63 Simakan) - Dominik Szoboszlai (72 Olmo), Forsberg (63 A. Silva) - Werner (63 Poulsen).

LIGA MISTRZÓW w GOL24

2 liga wraca po zimowej przerwie. W piątek 24 lutego zostaną rozegrane pierwsze mecze umownej wiosny. Do 1 ligi awansują dwie najlepsze drużyny (bezpośrednio) i trzecia z miejsc 3-5 wyłoniona z baraży. Chętnych jest wielu. My sprawdziliśmy więc, jakich dokonali wzmocnień przed decydującą batalią. Oto transfery liderującej Kotwicy Kołobrzeg, drugiego KKS 1925 Kalisz, trzeciej Polonii Warszawa i paru goniących zespołów z aspiracjami.

2 liga. Transfery drużyn walczących o awans do 1 ligi. Polon...