Likwidacja OFE. Minimalna emerytura bez oszczędności z IKE - poprawka już uwzględniona

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
W pierwotnym projekcie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (autor tych rozwiązań) zapisało, by do wyliczenia wysokości minimalnej emerytury były brane pod uwagę nie tylko kwoty zapisane na koncie i subkoncie w ZUS, ale również środki przekazane z OFE na IKE, po likwidacji OFE.
W pierwotnym projekcie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (autor tych rozwiązań) zapisało, by do wyliczenia wysokości minimalnej emerytury były brane pod uwagę nie tylko kwoty zapisane na koncie i subkoncie w ZUS, ale również środki przekazane z OFE na IKE, po likwidacji OFE. Krzysztof Kapica
Oszczędności zgromadzone na IKE powstałym z OFE nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu minimalnej emerytury - to jedna z poprawek zgłoszonych podczas konsultacji, która została uwzględniona.

Oszczędności zgromadzone na IKE powstałym z OFE nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu minimalnej emerytury - to jedna z poprawek zgłoszonych podczas konsultacji, która została uwzględniona.
Na sprawę zwróciła uwagę m.in. Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow.

Mowa jest o projekcie ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych, de facto będącej nowelizacją ponad 30 różnych ustaw.

W pierwotnym projekcie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (autor tych rozwiązań) zapisało, by do wyliczenia wysokości minimalnej emerytury były brane pod uwagę nie tylko kwoty zapisane na koncie i subkoncie w ZUS, ale również środki przekazane z OFE na IKE, po likwidacji OFE. Dopiero, jeśli świadczenie wyliczone ze wszystkich tych źródeł byłoby niższe od minimalnego, to przysługiwałoby wyrównanie do poziomu minimalnej gwarantowanej emerytury. Oczywiście pod warunkiem, tak jak dziś, posiadania minimalnego wymaganego stażu ubezpieczeniowego, czyli 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny.

Zobacz także: Likwidacja OFE w Polsce. Wiemy, co stanie się z waszymi pieniędzmi. Rząd ma już plan

W IKE netto, w ZUS brutto

Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow zwróciła uwagę, że proponowane rozwiązanie jest niespójne. Środki przekazane z OFE na IKE są pomniejszone o 15 proc. opłaty przekształceniowej (rodzaj podatku), czyli są to kwoty netto, włączane do kwoty brutto, jaką są zapisy na koncie i subkoncie.

Trzeba dodać, że od tej kwoty ponownie byłby pobierany podatek.
Ministerstwo wycofało się z tego rozwiązania. Minimalna emerytura wyliczana będzie tylko od środków zapisanych na koncie i subkoncie w ZUS.

Druga sprawa, na którą zwraca uwagę rzecznik, to dziedziczenie. Środki przenoszone z OFE na IKE jako prywatne będą podlegały dziedziczeniu. Ta sama zasada dotyczy zapisów subkonta, na które teraz trafiają środki z OFE (w stosunku do osób, które mają mniej niż 10 lat do emerytury oraz cześć składki wcześniej przekazywana do OFE).

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe w praktyce bliskie jest komercyjnym polisom emerytalnym z funduszem kapitałowym

Tymczasem projekt likwidacji OFE przewiduje, że jeśli ktoś nie będzie chciał oszczędzać w IKE i wybierze ZUS, to pieniądze zostaną zapisane na podstawowym koncie, które nie jest objęte dziedziczeniem.
Ta propozycja zmiany jednak nie została uwzględniona.

Zgodnie z projektem, pieniądze z IKE, po ukończeniu wieku emerytalnego, będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach. Nie ma takich możliwości wobec oszczędności przekazanych do ZUS.

Likwidacja OFE w maju

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zwróciła uwagę na zbieg innych ważnych terminów z datą likwidacji OFE - koniec lutego 2020. Data została przesunięta o 3 miesiące - na 29 maja 2020 r.

Wyraźnie też zapisano w projekcie prywatny charakter środków gromadzonych w IKE.

Do Komitetu Stałego Rady Ministrów został przekazany, jak poinformował onet.pl, projekt ustawy po uwzględnieniu części zgłoszonych uwag. Komitet może zgłosić swoje uwagi i dopiero po przyjęciu projektu przez rząd zostanie on przekazany do Sejmu.

Zobacz wideo: "Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować środki". Rząd ostatecznie likwiduje OFE.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie