Środki pieniężne na koncie ZUS
Niewiele osób wie, że po śmierci bliskiej osoby możemy odziedziczyć po niej nie tylko nieruchomości, auta, czy biżuterię, ale też środki pieniężne jakie zgromadziła ona na swoim subkoncie ZUS. Pieniądze znajdujące się w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE) nie przepadają, nie są zabierane przez państwo czy ZUS, a spadkobiercy mają do nich pełne prawo!
Czym jest subkonto ZUS?
Na specjalnym subkoncie ZUS gromadzone są środki emerytalne dla członków OFE, jak również osób, które urodziły się po 1968 roku. Środki te stanowią część składek na ubezpieczenie emerytalne. Im więcej i im dłużej wpłacała zmarła osoba, tym więcej otrzymają jej spadkobiercy.
OFE stanowi drugi filar systemu emerytalnego, obok emerytury państwowej i prywatnej (m.in. środki PPK). Obecnie przystąpienie do OFE jest dobrowolne dla każdej osoby. Pieniądze zgromadzone na subkoncie są wypłacane osobom, które w wieku ustawowym (60 lub 65 lat) przeszły na emeryturę. Co jednak w sytuacji, gdy dana osoba zmarła? Co się dzieje z uzbieranymi pieniędzmi?
Jak uzyskać pieniądze z OFE po zmarłym?
Uzyskanie pieniędzy z OFE jest bardzo proste. Należy jedynie wysłać do ZUS-u wniosek o wypłatę środków oraz dołączyć stosowne dokumenty np. potwierdzające prawo do dziedziczenia, akt zgonu bliskiego, akt zawarcia małżeństwa (w zależności od stopnia powinowactwa ze zmarłym).
Pieniądze zgromadzone na koncie OFE przez osobę zmarłą podlegają dziedziczeniu. Niestety, nie wszyscy mogą starać się o pieniądze po zmarłym. Osoby, które ukończyły 65 lat i pobierają emeryturę nie mogą ich odziedziczyć.
Pieniądze z OFE przekazane w ramach spadku są od razu wypłacane w całości i – co warto podkreślić – nie są opodatkowane. Zatem rodzina zmarłego nie ponosi żadnych opłat z tytułu dziedziczenia.
Kto, kiedy i jak może starać się o wypłatę środków? Szczegóły procesu omówiliśmy w naszej galerii.