Spis treści
W 2024 roku miały obowiązywać limity płatności gotówką. Pomysł był kontrowersyjny i szybko z niego zrezygnowano. Problem ten rozpalił debatę między innymi dotyczącą przechowywania pieniędzy w domowych zaciszach.
Przeczytaj: Tyle pieniędzy warto mieć na koncie bankowym. Sprawdź, ile pieniędzy można trzymać na koncie w banku
Limity dotyczące gotówki
W 2025 roku nie będą obowiązywały żadne limity dotyczące gotówki. Decyzja o przechowywaniu pieniędzy w domu jest wyborem indywidualnym każdego z nas. Nie ma żadnych przepisów, które ograniczałyby nas w tej kwestii.
W Polsce funkcjonuje limit dla płatności gotówkowych, ale dotyczy przedsiębiorców. Jest to limit 15 tys. złotych. W przypadku osób fizycznych takie limity w naszym kraju nie obowiązują.
Parlament Europejski 24 kwietnia 2024 roku przyjął przepisy, których częścią jest całkowity zakaz regulowania gotówką transakcji przekraczających 10 tys. euro oraz wprowadzający nadzór i kontrolę nad transakcjami powyżej 3 tys. euro. Państwa członkowskie będą miały trzy lata na dostosowanie własnych regulacji do nowych przepisów.
W naszym kraju obowiązują jednak limity wypłat pieniędzy z banku czy bankomatu. W przypadku dużych wypłat pieniędzy z banku musimy jedynie zgłosić chęć wypłaty wcześniej. Bank musi przygotować większe kwoty. To ze względów bezpieczeństwa. W przypadku wypłat pieniędzy z bankomatu limity obowiązują i są różne uzależnione od polityki banku.
Jeśli chodzi o przelewy między kontami osób prywatnych nie obowiązują limity, podobnie w przypadku trzymania pieniędzy w domu.
Wiemy, kiedy przydaje się gotówka
Choć płatności bezgotówkowe są szybkie i wygodne to warto czasem mieć ze sobą pieniądze. W galerii poniżej sprawdźcie, kiedy bez fizycznej gotówki będzie ciężko coś załatwić. Oto sytuacje kiedy warto mieć gotówkę:
Zasady przechowywania pieniędzy w domu
Przechowywanie gotówki w domu ma wiele zalet, pomimo rozwijającej się technologii płatniczej. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie i rozsądku w zarządzaniu gotówką, by była ona pomocą, a nie źródłem dodatkowych problemów.
Przechowywanie pieniędzy w domu może dawać poczucie większej kontroli nad własnymi środkami, anonimowości oraz bezpieczeństwa.
Pieniądze w domu niosą pewne ryzyko, takie jak możliwość kradzieży czy zniszczenia środków. Dlatego powinniśmy przechowywać je w bezpiecznym miejscu.
