https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

List dobrych intencji

Tekst i fot. Maja Staniewicz
Chwila po podpisaniu umowy. Od prawej stoją:  członek Zarządu KPECu Edwin  Warczak,  burmistrz Nakła Piotr Centała oraz Marek  Kuczyniecki.
Chwila po podpisaniu umowy. Od prawej stoją: członek Zarządu KPECu Edwin Warczak, burmistrz Nakła Piotr Centała oraz Marek Kuczyniecki.
Wczoraj w nakielskim ratuszu przedstawiciele bydgoskiego KPECu i burmistrz Nakła Piotr Centała podpisali list intencyjny. Chodzi o plany rozpoczęcia uprawy wierzby energetycznej na łąkach nadnoteckich. Na początek plantacje zająć mają 100 ha gruntu.

     W nakielskim ratuszu goszczono wczoraj przedstawicieli bydgoskiego KPECu - członków zarządu firmy: Marka Kuczynieckiego i Edwina Warczaka. Przybyli także: dyrektor do spraw rozwoju Grzegorz Pinski i rzecznik prasowy Jerzy Przybyszewski. W gabinecie burmistrza Piotra Centały doszło do podpisania listu intencyjnego. Dokument dotyczy planów uprawy wierzby energetycznej na terenie gminy Nakło.
     Najlepsze tereny
     
Jak wyjaśnili goście z KPECu - specjaliści z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin uznali, że do uprawy wierzby doskonale nadają się łąki nadnoteckie. Są to najlepsze tereny w okolicy. Ze względu na kosztowny transport wierzby firma - szukając najlepszych terenów - brała pod uwagę obszar rozciągający się maksimum do 50 km od Bydgoszczy. Rejon Nakła nie miał sobie równych - ocenili naukowcy. Na początek są plany stworzenia 100 ha plantacji. Nasadzenia rozpocząć się mają wiosną. Pierwsze żniwa byłyby za trzy lata, bo tak długi jest cykl uprawy wierzby. W tej chwili istnieje już 50 ha plantacja na terenie gminy Koronowo, gdzie przygotowywane są sadzonki wierzby.
     Będą pomagać
     
Na konferencji prasowej, którą zwołano wczoraj, przedstawiciele KPECu wyjaśniali, że są gotowi wesprzeć rolników, którzy zdecydują się na uprawę. Na początek zabezpieczą sadzonki i pomogą je posadzić. W rozmowach KPECu z rolnikami - pomoc deklarował wczoraj burmistrz Piotr Centała, który w uprawie wierzby widzi dla gminy dużą szansę. Jest to także szansa dla Noteci. Rzeka daje możliwość transportu surowca drogą wodną do Bydgoszczy. Program "Czysta Noteć" - uważa burmistrz - wychodzi naprzeciw tym planom.
     Mokradła w cenie
     
Wierzba energetyczna najlepiej udaje się na terenach podmokłych, w pobliżu rzek. Stąd wybór Nakła. Z hektara plantacji uzyskać można rocznie od 15 do 20 ton suchej masy. Odpowiada to wartości opałowej 10 ton węgla. Jak dowiedzieć się można było wczoraj w ratuszu - założenie plantacji o powierzchni 1 ha kosztuje około 5-8 tys. zł. Uprawa jest odnawialna, trwać może co najmniej 30 lat.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska