Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List prezesa w sprawie 60-lecia PTTK [treść]

Oprac. (M)
fot. sxc
18 grudnia 2010 r. z okazji 60-lecia PTTK na łamach "Pomorskiej" ukazał się wywiad z Henrykiem Miłoszewskim, prezesem Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu. Swój list w tej sprawie skierował do redakcji Jerzy Okoński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu. Oto jego treść.

"Z wielkim zaciekawieniem zapoznałem się z wywiadem zamieszczonym na łamach "Gazety Pomorskiej" pt. Turystyka w regionie po ciężkich przejściach. Chciałem serdecznie pogratulować okrągłej 60. rocznicy powstania PTTK.

Trzeba jednak pamiętać, że działalność na rzecz krajoznawstwa w Polsce i w naszym regionie jest znacznie starsza. Zasługi PTTK dla rozwoju krajoznawstwa, edukacji przewodników turystycznych oraz publikacji turystycznych są niezaprzeczalne i pozytywnie wpłynęły na edukację rzeszy młodych osób w zakresie krajoznawstwa i znajomości regionu.

Nie podlega dyskusji, że "Złoty Wiek" PTTK miał miejsce w okresie przed transformacją systemowo-gospodarczą. Nie do końca mogę się zgodzić ze zdaniem, że PTTK było miejscem indoktrynacji politycznej. Co więcej, stwierdzam, że w niektórych przypadkach było zalążkiem szerzenia idei opozycyjnych i azylem do jej działalności. Osobiście zgadzam się, że proces transformacji przyczynił się do zaniedbań w popularyzacji krajoznawstwa, zwłaszcza na poziomie szkół podstawowych, średnich i najmniejszej komórce społeczeństwa jaką jest rodzina.

Trudno doszukiwać się winnych wśród samej organizacji. Moim zdaniem, błędy zostały popełnione na najwyższych szczeblach administracji państwowej. Szczególnie brak funduszy na prowadzenie szkolnych kół turystycznych spowodował zastój w edukacji turystycznej dzieci i młodzieży. Nie należy zapominać, że "zarażenie turystyką" u podstaw pozytywnie wpływa na rozwój kadr turystycznych w przyszłości. Najlepszym materiałem na pilotów i przewodników turystycznych są osoby, które zapisują się na kursy z pasji i poczucia misji, a nie osiągnięcia korzyści majątkowych.

Obserwując działania studentów, jestem przekonany, że wynoszą z uczelni bogaty zapas wiedzy teoretycznej, jednak nieusystematyzowanej. Dlatego skłaniam się ku twierdzeniu, że zalążki wiedzy turystycznej i krajoznawczej należy przekazywać na samym początku ścieżki edukacji młodych ludzi, zwłaszcza w formie zajęć praktycznych, np. lekcji w terenie.

Z podziwem przyglądam się niektórym oddziałom PTTK, które potrafiły odnaleźć się i osiągnąć sukces w nowej rzeczywistości. Jestem przekonany, że posiadany dorobek infrastrukturalny i intelektualny PTTK w połączeniu z nowoczesną promocją istniejących już produktów turystycznych śmiało może stawić czoła wyzwaniom turystyki XXI wieku. Nie zapominajmy, że nowoczesne technologie i wzrastające wymagania turystów (zwłaszcza młodych) coraz bardziej wymuszają zmianę wizerunku PTTK jako nowoczesnej i elastycznej organizacji, mogącej przekazać wiedzę w sposób ciekawy i zrozumiały dla młodego człowieka.

Nie można ukrywać, że przepaść pokoleniowa dominująca w tej chwili w strukturach PTTK, przyczynia się do budowania nieco innej opinii o krajoznawstwie i samej organizacji. Nie mniej jednak z nadzieją patrzę w przyszłość i odnoszę wrażenie, że dochodzące do głosu młode pokolenie pozytywnie wpłynie na rozwój samej organizacji i popularyzowania krajoznawstwa w naszym regionie i kraju.

Przed członkami i działaczami PTTK wielka misja do spełnienia, z którą na pewno sobie poradzą, bowiem dali tego dowód na przestrzeni dziejów historycznych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska