https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lista bezpłatnych badań dostępnych u lekarza POZ. Zobacz, o co możesz poprosić! [6.05.2025 r.]

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo skierować pacjenta na szereg badań diagnostycznych.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo skierować pacjenta na szereg badań diagnostycznych. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Diagnostyka ma duże znaczenie, bo dzięki niej udaje się szybko wykryć wiele poważnych schorzeń na wczesnym etapie. Co warto kontrolować i jakie badania może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni? Koniecznie sprawdźcie, o jakie badania możecie poprosić lekarza rodzinnego.

Spis treści

Podstawowa opieka zdrowotna

Przychodnia, do której jesteśmy zapisani to miejsce, gdzie powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności w przypadku wszystkich dolegliwości chorobowych.

To właśnie lekarz rodzinny może pokierować pacjenta na dalsze leczenie specjalistyczne. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma możliwość zlecenia badań czy wizyty u specjalisty, do którego wpisze skierowanie.

Przeczytaj: Alarm w aptekach - wycofane leki w 2025 roku. Tych preparatów nie możemy zażywać

Jakie badania ma prawo zlecić lekarz POZ?

Lekarz POZ ma szereg wytycznych dotyczących badań, na które może, ale nie musi pokierować pacjenta. Dlatego nie wypisze skierowania na życzenia bez podstaw. To lekarz interpretując objawy na podstawie między innymi wywiadu zdecyduje, jakich badań pacjent potrzebuje. W galerii poniżej zobaczcie jakie badania lekarz może przepisać:

Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent może liczyć na wszelkie czynności służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub odrębnych przepisów, czyli:

  • badania i poradę lekarską,

  • leczenie,

  • rehabilitacja lecznicza,

  • opieka nad kobietą ciężarną i dzieckiem,

  • badania diagnostyczne,

  • pielęgnacja chorych i niepełnosprawnych, oraz opieka nad nimi,

  • profilaktyka zdrowotna,

  • orzekanie i opiniowanie o stanie zdrowia,

  • czynności techniczne z zakresu protetyki i ortodoncji oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Niefinansowane przez NFZ są świadczenia, które nie znajdują się w wykazach świadczeń gwarantowanych określonych w rozporządzeniach ministra zdrowia. Oczywiście większość świadczeń, które możemy otrzymać w ramach NFZ można wykonać komercyjnie płacąc za badanie.

Środki na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, które są udzielane osobom ubezpieczonym, pochodzą w większości ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Leczenie pozostałych osób, innych niż ubezpieczone, pokrywane jest z budżetu państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska