Konferencja w Toruniu zebrała mieszkańców wsi
Wtedy to Bożena Kuhn postanowiła założyć w podbydgoskim Łochowie zespół, który pielęgnowałby kujawskie tradycje ludowe. Pomysł rekonstrukcji lokalnych obrzędów okazał się strzałem w dziesiątkę.
Szesnaście lat temu przy zespole powstała kapela. Do dzisiaj Łochowianie wykonują pieśni religijne, patriotyczne, ludowe, biesiadne. Wśród muzykantów z gminy Czarne Błota jest Roman Czarnowski. - Przyszedłem na świat w powiecie toruńskim, to moje tereny - przedstawia się. - Mamy w kapeli skrzypce, akordeon. Ja, i fantastyczne panie - śpiewamy.
- Możemy się już pochwalić trzydziestoletnim stażem - opowiada Andrzej Bondel. - Wprawdzie nie gram na skrzypcach od początku istnienia zespołu, ale dobre dwadzieścia lat mi minęło. Spotykamy się raz w tygodniu, bierzemy udział w różnych konkursach, przeglądach zespołów folklorystycznych. Ba, nagraliśmy płytę "Łochowianie". Jesteśmy na niedzielnej liście przebojów Radia PiK, zajmowaliśmy czołowe miejsca. Słuchacze przyjmują nas dość dobrze, to bardzo miłe. Ostatnio nie śledziłem listy, nie wiem jak teraz nam idzie. Ale jedno mogę powiedzieć - czujemy się docenieni.
Mimo że najmłodszy, to pan Andrzej jest kierownikiem muzycznym.
- Wcześniej był nim świętej pamięci Mirosław Marks, który włożył do zespołu bardzo dużo dobrego: komponował, pisał, świetnie aranżował - podkreśla muzyk. - Odszedł od nas niespodziewanie. Staram się dalej kultywować tradycje. Wcześniej uczestniczyliśmy w tzw. obrzędach. To też była ciekawa sprawa. Pokazywaliśmy sztukę swatania, weselne obrzędy. W różne role wcielały się panie, które wykazały się fantastyczną grą aktorską.
Łochowianie występują w tradycyjnych kujawskich strojach. - Niebieski, czerwony, czarny - pokazuje pan Andrzej. - Mamy kubraki, ciemne kamasze, a na głowach akurat kapelusze. Panie występują w oryginalnych czepkach. Wszystko, jak być powinno. Kiedyś występowali z nami młodzi tancerze, ciekawie to wyglądało.
Lista przeglądów i konkursów, w których brali udział muzycy spod Bydgoszczy jest długa. Grali i śpiewali m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych w Pile i Kaczorach.
Łochowianie występowali też za niemiecką granicą - w gminie Elbmarsch.
Czytaj e-wydanie »