Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych.
Trudno w to uwierzyć, ale zespół „Łochowianie” kultywuje tradycje ludowa Kujaw już blisko 40 lat. Grupa z Łochowa działa przy Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach. Za rok świętować będzie jubileusz.
Historia zespołu "Łochowianie" występami znaczona
A wszystko zaczęło się w 1982 r. kiedy to Bożena Kuhn postanowiła założyć w podbydgoskim Łochowie zespół, który pielęgnowałby kujawskie tradycje ludowe. Najpierw były to występy śpiewacze, ponad 20 lat temu przy zespole powstała też kapela ludowa. „Łochowianie” koncertowali na wielu przeglądach ludowych, także tych najsłynniejszych m.in. w Kazimierzu Dolnym. Na swoim koncie mają także nagrane płyty.
To Cię może również zainteresować
Swego czasu mocną ich stroną były tzw. obrzędy. Pokazywali zwyczaje weselne, sztukę swatania etc. Do tradycji tych zespół, pod wodzą nowego kierownika artystycznego Michała Stropy, chce teraz powrócić. By w jubileuszowym roku pokazać się publiczności także od tej zapomnianej nieco strony.
- Michał Stropa jest muzykiem. Pełni także funkcję kierownika zespołu instrumentalnego znanego, bydgoskiego Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”, jest również kierownikiem artystycznym zespołu „Harmonia” w Górsku oraz założycielem formacji folkowej „OldNova”, której aranżacje uświetniły niedawno dożynki wojewódzkie w Toruniu – informuje nas - w imieniu zespołu „Łochowianie”- Krystyna Lewicka-Ritter.
W Żninie się podobało
Kilka dni temu „Łochowian” oklaskiwano w Żninie. Wraz z 14 innymi grupami zespół wystąpił tam na Przeglądzie Zespołów Ludowych, który zorganizowano w ramach „Jesieni na Pałukach”. Była to impreza towarzysząca 45. Jarmarkowi Twórców Ludowych.
Po pandemicznej przerwie publiczność posłuchać mogła „Łochowian” w nowej odsłonie. To zasługa nowego kierownika artystycznego.
Więcej wiadomości z Bydgoszczy i okolic na www.pomorska.pl/bydgoszcz[/a]
- Michał Stropa opracował na nowo aranżację dotychczasowych utworów z repertuaru zespołu. By brzmiały jak przed laty. Podjął się też analizy i uzupełnienia partii zachowanych kompozycji oraz obrzędów kujawskich wykonywanych przez zespół przed laty m.in: okapin, błogosławin, potarczyn, rainów, przenosin czy popielin – wylicza Krystyna Lewicka-Ritter.
Zapowiada, że w 2022 roku - na swe 40 – lecie - „Łochowianie” wystąpią już w pełnym kujawskim brzmieniu czyli nie tylko z kujawskimi pieśniami ludowymi, ale również z inscenizacją dawnych kujawskich obrzędów ludowych.
