Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) wybrała firmę Lockheed Martin i partnera Aerojet Rocketdyne do dostarczenia najbardziej zaawansowane-go pocisku przechwytującego NGI (Next Generation Interceptor) na potrzeby systemu obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych.
Kontrakt na pocisk NGI o wartości 3,7 miliarda dolarów jest pierwszym etapem fazy rozwoju i demonstracji, zgodnym z wymaganiami MDA w zakre-sie modernizacji obecnego, naziemnego systemu obrony przeciwrakieto-wej.
NGI zostanie zaprojektowany pod kątem bezpieczeństwa USA i konieczność zapewnienia wojsku odpowiednich środków reagowania na zagrożenia. W ramach kontraktu opracowany zostanie kompleksowy interceptor wraz z silnikiem i systemem kinetycznym hit-to-kill. Pocisk ma być odpalany z obecnych systemów wyrzutni GBI w bazie Fort Greely na Alasce i w Ba-zie Sił Powietrznych w Vandenberg w Kalifornii.
-Jesteśmy podekscytowani i dumni, że agencja MDA powierzyła firmie Lockheed Martin prowadzenie prac nad rozwojem tego przełomowego systemu, który znacznie poprawi bezpieczeństwo naszego kraju w nadchodzących dekadach – powiedziała Sarah Reeves, wiceprezes ds. programu NGI w Lockheed Martin. -Od dziesięcioleci pracujemy nad wspieraniem niezawodnych systemów, takich jak NGI, a nasz zespół ma doświadczenie i wiedzę konieczną do spełnienia wymagań MDA w zakresie rozwoju systemu GMD.
NGI to program antyrakietowego pocisku przechwytującego, realizowany do ochrony i obrony Stanów Zjednoczonych przed międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Pocisk ten będzie działał jako pierwsza linia warstwowej architektury obrony przeciwrakietowej przeciwko coraz bardziej zaawansowanym zagrożeniom ze strony wrogo nastawionych państw i jest narodowym priorytetem agencji MDA oraz Dowództwa Północnego USA.
Lockheed Martin wykorzystał 580 milionów dolarów zainwestowanych w technologię systemu niszczenia pocisków balistycznych MOKV, doświadczenie w zakresie rozwoju technologii hit-to-kill systemu THAAD oraz dziesięciolecia dostarczania systemów strategicznych dla programu Trident Marynarki Wojennej USA. Projekt systemu NGI od samego początku za-pewni kluczowe, nowe rozwiązania w zakresie reagowania na wiele zagrożeń za pomocą jednego rodzaju interceptora. Ten znaczący postęp, który w połączeniu ze świeżym podejściem do projektowania pod kątem łatwości utrzymania i niezawodności pocisku, zapewni taki poziom operacyjności, jakiego potrzebuje wojsko. Mniejsze koszty i cena, możliwe dzięki inżynierii cyfrowej, będą jedną z podstaw projektu realizowanego przez firmę Lockheed Martin.
