Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lód na jeziorach Kujaw i Pomorza ma kilka centymetrów. Wędkarze i młodzież muszą jednak uważać

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wejście na zamarznięty akwen zawsze jest ryzykowne. Zaczyna się odwilż, więc zagrożenie wzrasta
Wejście na zamarznięty akwen zawsze jest ryzykowne. Zaczyna się odwilż, więc zagrożenie wzrasta Fot. Marek Weckwerth
W regionie rozpoczyna się odwilż. Będzie gwałtowna. Ratownicy wodni odradzają wchodzenia na lód. Ten jest cienki i z każdym dniem będzie coraz słabszy. Nie warto ryzykować.

- W weekend temperatura powietrza podniesie się do 3-5 stopni na plusie, skończą się też nocne mrozy. W przyszłym tygodniu na termometrach regularnie będziemy obserwować 6-8 kresek powyżej zera, nocami od 0 do 3 – informuje synoptyk Rafał Maszewski (codzienne prognozy publikuje na stronie www.pogodawtoruniu.pl).

Lód skuwa teraz nawet największe naturalne jezioro w regionie – Gopło, choć są też miejsca niezamarznięte.

Ryzyko jest zbyt duże

- Wchodzenie na lód jest obecnie ekstremalnie ryzykowane. Zbiorniki wodne zamarzają i topnieją od brzegu w stronę otwartej wody – wyjaśnia nam w trakcie czwartkowych ćwiczeń z ratownictwa lodowego Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jednocześnie szef Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy . - Najmocniejszy jest lód czarny, jednolity, natomiast wielokrotne zamarzanie i topnienie zdecydowanie, nawet o 50 procent, osłabia jego strukturę, bowiem tworzą się pęcherzyki powietrza. Natomiast warstwa śniegu izoluje lód przed szybkim topnieniem.

Oby nikomu nie przyszło do głowy...

Przestroga przed wchodzeniem na lód kierowana jest szczególnie do dzieci i młodzieży kończących w tym tygodniu w Kujawsko-Pomorskiem zimowe ferie. Bywa jednak, że pokusa zabawy na lodzie, a może wędkowania podlodowego, będzie silniejsza od instynktu samozachowawczego.

Wystarczy wspomnieć tragedię, jaka wydarzyła się w lutym 2015 roku na Jeziorze Wierzchucińskim Dużym w gminie Sicienko (powiat bydgoski), gdy śmierć w odmętach znaleźli 12-letni chłopiec i dwaj młodzi mężczyźni – 19 i 21 -letni. Łowili ryby z przerębla. Na lodzie zostały po nich tylko plecaki i wiadra...

Miejmy nadzieję, że rodzice lub opiekunowie dbają o to, aby dzieci bezpiecznie wypełniali sobie czas wolny. A jeśli w planach jest ślizgawka, to tylko w formie sztucznego lodowiska. Wędkarze lubią jednak wyprawiać się na zamarznięte akweny.
Przypominamy: lód musi mieć co najmniej 7 cm grubości (teraz np. na Gople ma 5 cm), aby można było mówić, że jest dla człowieka bezpieczny. A jest to wartość właściwa dla wód stojących. Tam, gdzie woda płynie, wytrzymałość lodu zdecydowanie spada.

Pomyśl o asekuracji

Tym, którzy jednak zdecydują się wejść na lód, Maciej Banachowski radzi zaopatrzyć się w kamizelkę ratunkowa lub asekuracyjną, ewentualnie w plecak z zapięciem biodrowym i zapakowaną w nim wodoszczelnie odzieżą na zmianę. Pod ręką powinny być także kolce lodowe, z pomocą których dość sprawnie można wydostać się z przerębla na niezałamaną taflę lodu.

To też może Cię zainteresować

Warto mieć także zabezpieczony przed wodą telefon komórkowy. Podstawowy numer alarmowy to 112, a dodatkowy bezpośrednio do kujawsko-pomorskich ratowników WOPR 601 100 100. Telefony działają całodobowo i cały rok.

Jak informuje nas mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, w całym 2022 roku w Kujawsko-Pomorskiem utonęło 25 osób, zaś na początku tego roku jedna.

Spadające sople mogą być groźne

Ryzyko związane z chodzeniem po lodzie to jedno, a drugie to lód lub śnieg, które mogą nam spaść na głowę zupełnie niespodziewanie, gdy idziemy chodnikiem.

Teraz, gdy temperatura wzrasta, z dachów, które nie były odśnieżane, mogą się zsuwać jego zbrylone warstwy. Z rynien mogą spadać sople. Obowiązek uprzątnięcia tego co na dachu należy do właściciela (zarządca) domu lub obiektu przemysłowego, handlowego. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany przez straż miejską, policję lub inspektora nadzoru budowlanego 500-złotowym mandatem. Jeśli mandat nie zostanie przyjęty, sprawa może trafić do sądu, a wtedy sprawcy grozi do 5 tys. zł grzywny.

Obowiązek odśnieżania wynika z art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska