Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalny Program Rewitalizacji Lipna odrzucony

Redakcja
fot. lipno.nowoczesnagmina.pl
Złożonemu przez władze Lipna Lokalnemu Programowi Rewitalizacji nie udało się pozytywnie przejść oceny formalnej dokonywanej przez Urząd Marszałkowski. Nie wszystko jednak stracone. Miasto wciąż ma szanse na dofinansowanie, ale musi poprawić błędy.

- Pieniądze na rewitalizacje miast są zarezerwowane -zapewnia Joanna Araszewicz z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. Na razie Lipno ich nie dostanie, bo Lokalny Program Rewitalizacji nie zyskał akceptacji UM. Jednak, jeśli lipnowskim urzędnikom uda się złożyć kompletny wniosek, który przejdzie ocenę formalną, a potem merytoryczną nic nie stanie na przeszkodzie, aby szumnie zapowiadana przez ostatnich kilka lat rewitalizacja stała się wreszcie faktem.
Lipno znalazło się w gronie miast, mających szansę na najwyższe dofinansowanie zadań, które poprawią estetykę i warunki życia mieszkańców. Miejscowości liczące 10-15 tys. mieszkańców, zgodnie z zasadami przyjętymi przez zarząd województwa mogą dostać 85 proc. dofinansowania inwestycji realizowanych w ramach rewitalizacji. W sumie, dla Lipna Urząd Marszałkowski zarezerwował 920 tys. euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na odnowienie placu Dekerta i okolic, a także Parku
Według opracowanego przez lipnowskich urzędników planu, rewitalizacja obejmie tereny charakteryzujące się wysoką stopą długotrwałego bezrobocia, niskim poziomem wykształcenia, wysokim poziomem przestępczości i wykroczeń, a niskim zasobu mieszkaniowego. W centrum, które ma zostać odnowione jest szczególnie zdegradowane środowisko. Około osób decyduje się otwierać w tym miejscu działalność gospodarczą.
Wybrana do rewitalizacji strefa jest najbardziej zniszczoną, ale jednocześnie najbardziej zabytkową częścią miasta. Jej centralnym miejscem jest plac Dekerta, gdzie m.in. mają swoją siedzibę władze miejskie. Teraz stan elewacji budynków, pokryć dachowych, wodociągów, zaopatrzenia w ciepło, kanalizacji i elektryczności wymaga zdecydowanej poprawy. Wiele do życzenia pozostawia również stan ulic i chodników. Władze Lipna chciałyby także w ramach rewitalizacji odnowić kościół Najświętszej Marii Panny z XIV w. Budynek i otaczający go parkan wpisane są do rejestru zabytków. Po rewitalizacji centrum miasta ma stać się wizytówką Lipna, miejscem spotkań i spacerów dla mieszkańców i turystów. Do tego jednak jeszcze długa droga. Na początek trzeba poprawnie napisać Lokalny Program Rewitalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska