W poniedziałek spodziewamy się wystąpienia bardzo silnych, a nawet ekstremalnie silnych burz w południowo-zachodniej, południowej, częściowo centralnej i wschodniej Polsce.
"Spodziewajmy się też niszczycielskich porywów wiatru dochodzących do 130 km/h" - alarmują Łowcy Burz.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, na poniedziałek wydano ostrzeżenia 2. stopnia dla województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego, dolnośląskiego, części wielkopolskiego. Nieco mniejsze zagrożenie (1. stopnia) ma z kolei dotyczyć części województwa podlaskiego.
Wszystko wskazuje na to, że Kujawsko-Pomorskie poniedziałkowe burze ominą.
W niektórych częściach kraju możemy spodziewać się nawet burz z gradem.
Potężna burza nad powiatem inowrocławskim. Wiatr łamał drzew...
Gdzie jest burza?
Chcesz wiedzieć, gdzie jest burza? Dzięki serwisowi blitzortung.org zobaczysz, w jakich regionach Polski występują burze. Jeśli są wyładowania atmosferyczne, zobaczysz je na tej mapie.
(źródło: blitzortung.org)
Radar burzowy online
Radar burzowy online. Na tych zdjęciach satelitarnych z serwisu sat24.com zobaczysz, czy formują się komórki burzowe. Sprawdzisz dzięki temu, gdzie jest burza. Możesz również ocenić, czy przemieszczają się w Twoim kierunku:
[
](http://pl.sat24.com/pl)
(SAT24.com)
Jak się zachować w czasie burzy?
Burze mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego najlepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie musimy. Jak się zachować, gdy burza zastanie nas na otwartej przestrzeni? Sprawdźcie koniecznie, co należy zrobić:
Ostrzeżenie IMGW
Czym jest ostrzeżenie pogodowe 1. stopnia, wydawane przez IMGW?Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Zobacz także wideo: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy
