Okazje są różne: akademie, rocznice, spotkania, itp., a każda jest dobra, by zaprezentować artystyczny program. W szkole poświęca się sporo uwagi na ujawnienie i wykorzystanie artystycznych, głównie muzycznych zdol- ności młodzieży.
- Od wielu lat współpracują z naszą szkołą Grzegorz Augusty-nowicz i Andrzej Marciniak, muzycy z Włocławka, którzy prowadzą naukę podstaw muzyki i gry na instrumentach - mówi wicedyrektor Paweł Śliwiński. - Uczniowie klas pierwszych są przez nich przesłuchiwani i w ten sposób wyławiamy szkolne talenty. Ta część muzycznej edukacji nie obciąża budżetu szkoły, bo jest finansowana przez Radę Rodziców. Z różnej innej działalności staramy się zbierać pieniądze na przykład na instrumenty.
Efekty są widoczne - niektórzy młodzi ludzie kontynuują naukę w szkole muzycznej, inni prezentują się w zespołach już poza szkołą, na przykład w orkiestrze dętej, która istnieje przy klubie "Żak". Pomysł, by muzycy z Włocławka edukowali młodzież, "kupili" też w sąsiedniej gminie Wielgie, gdzie niedawno zawiązała się młodzieżowa orkiestra.
Obok muzycznych talentów rozwijane są też literacko-kabaretowe, a to dzięki pracy polonistek Zofii Bętlewskiej i Zofii Jagiełło oraz rusycystce Elżbiety Kamińskiej. Dodajmy jeszcze, że szkolne imprezy są filmowane i dzięki temu w Zespole Szkół w Dobrzyniu jest spore archiwum, dokumentujące bogatą działalność kulturalną młodzieży.