Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łubianka. Po czystą energię

Paweł Marwitz
fot. Autor
Łubianka w ciągu najbliższych lat może stać się pionierem w regionie pod względem wykorzystania czystej energii.

W pierwszej wersji to jedynie przedstawiciele miast Unii Europejskiej mieli podpisać tzw. "Porozumienie między burmistrzami", w ramach którego zobowiązują się do popraw środowiska naturalnego.

Z Komisji Europejskiej porozumienie trafiło do innej unijnej instytucji - Komitetu Regionów, w którym, na czele jednej z komisji stoi wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała.
- Zaproponowaliśmy rozszerzenie porozumienia o wszystkie samorządy, bo za ochronę środowiska odpowiadają wszyscy, a nie tylko najwięksi. - tłumaczy Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. - Komisja Europejska zapewniła nas też, że zarezerwuje fundusze dla członków porozumienia.

Trzy zadania

Porozumienie dotyczy trzech filarów. Poprawy wykorzystania energii przynajmniej o 20 proc. Zmniejszenia emisji dwutlenku węgla co najmniej o 20 proc. oraz zwiększenia o 20 proc. produkcji energii odnawialnej. Wszystkie te założenia mają być spełnione do 2020 roku.

Porozumienie podpisało 356 europejskich samorządów w tym jedynie cztery z Polski, wśród nich Łubianka.

- Przystąpiliśmy do tego porozumienia, aby wykonać wszystkie założenia, priorytetem dla naszej gminy jest budownictwo jednorodzinne, chcemy, aby mieszkańcy mogli żyć w czystym środowisku, a w ten sposób możemy realnie poprawić warunki życia - dodaje wójt Zająkała.

Gmina Łubianka podobnie jak inne samorządy ma teraz rok na przygotowanie tzw. planu zrównoważonej energii. Ten plan ma pokazać aktualny stan środowiska oraz planowany zakres działań, aby w ciągu najbliższych lat spełnić kryteria, do których zobowiązała się gmina.

Nic na siłę

- Ten plan będzie poddany debacie politycznej - zapowiada wójt Jerzy Zająkała. - Znajdą się w nim konkretne działania, które będziemy chcieli zrealizować. Liczymy, że jeszcze w tym budżecie Unii Europejskie do 2013 roku znajdą się pieniądze, na proekologiczne działania. Nastawiamy się jednak głównie na lata od 2014 roku. W ramach pierwszego założenia, które ma przyczynić się do poprawy wykorzystania energii minimum o 20 proc. będziemy chcieli wykonać termoizolację obiektów, którymi zarządzamy. Zakładamy, że również mieszkańcy będą mogli ocieplać swoje domy z unijnym dofinansowaniem.

Z ekologicznymi piecami

Kolejnym przedsięwzięciem ma być wymiana pieców zanieczyszczających środowisko, na ekologiczne, co ma przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Samorząd będzie zachęcał również mieszkańców i inwestorów do inwestowania w ekologiczne źródła energii typu - wiatraki, pompy ciepła, kolektory słoneczne.
- Chcemy zmodernizować oświetlenie uliczne - zapowiada wójt Zająkała. - Obecne lampy zamienilibyśmy na tzw. ledowe, który zużywają pięciokrotnie mniej energii, a świecą nieco lepiej niż te tradycyjne. Zamierzamy też rozbudowywać oświetlenie uliczne w oparciu o lampy solarne, które wykorzystują energię słoneczną. Mieszkańców chcemy skutecznie przekonać do wykorzystywania żarówek energooszczędnych.

Szczegóły całego programu będą znane po opracowaniu wieloletniego planu. Na razie nie wiadomo jak duża suma unijnych pieniędzy trafi do Łubianki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska