Dawne lotnisko wojskowe, przejęte przez gminę, zapoczątkowało gospodarcze sukcesy gminy Lubień Kujawski. Na ofertę wykorzystania atrakcyjnych inwesty-cyjnie terenów pierwszy odpowie dział "Superfos", producent opakowań z tworzyw sztucznych, który tu właśnie wybudował nowoczesny zakład produkcyjny i od czterech lat z powodzeniem działa na lokalnym rynku. Drugi był "Kreisler", jeden z największych producentów materiałów budowlanych, jak tynki, gipsy, zaprawy, kleje, systemy, spoiny, sylikony, wylewki, izolacje.
- Pracę w tych firmach znależli także mieszkańcy miasta i gminy Lubień Kujawski - mówi burmistrz Paweł Wiktorski. Wzrosły obroty miejscowych sklepów, zaczął się ruch w nieruchomościach.
Gmina przygotowała teren pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Z oferty skorzystali przede wszystkim pracownocy obu zakładów. Firma deweloper-ska z Inowrocławia wybudowała blok mieszkalny dla tych, którzy na budowę własnego domu nie mają ochoty.
Władze gminy nie spoczęły na laurach. Wciąż trwały starania o pozyskanie kolejnych inwestorów, zakończone sukcesem. Już w ub. roku podpisana została umowa sprzedaży gruntów "Sulimie" - producentowi środków czystości, która chce ruszyć w przyszłym roku. Ostatnio zawarte zostały umowy z kolejnymi kontrahentami. - W ubiegłym tygodniu sprzedaliśmy dziesięć hektarów przedsiębiorstwu "Biofuture", która wytwarza pelet ze słomy. To rodzaj granulatu, służący jako paliwo - mówi burmistrz Paweł Wiktorski.
"Biofuture" zamierza ruszyć z produkcją w przyszłym roku. Deklaruje zatrudnienie 35-50 osób. Kolejnych 30 miejsc pracy chce utworzyć w 2011 r. "Conto" - zakład zajmujący się przerobem tłuszczów zwierzęcych, nabywca 7,5 hektara gruntów po dawnym lotnisku.
Trzy hektary sprzedane zostały firmie "JanKaStal", zajmującej się produkcją i montażem konstrukcji stalowych. Również tu zatrudnienie znajdzie kilkanaście osób. Rozpoczęcie produkcji w przyszłym roku zapowiada też spółka z Łodzi, zajmująca się granulacją wapna nawozowego, która pod Lubieniem Kujawskim kupiła 1,5 hektara gruntów.
Gmina buduje na terenach inwestycyjnych "schetynówkę", drogę o długości 2,8 km. Zabiega też o dofinansowanie kanalizacji sanitarnej.
