Czym jest bąblowica? To zoonoza, czyli choroba, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Wywoływana jest przez larwy tasiemców (bąblowców) pasożytujących w jelicie zwierząt mięsożernych - głównie lisów, psów i kotów.
- Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach, trawie - wyjaśniają eksperci Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu. - Jaja tasiemca są odporne na warunki środowiskowe, w tym również na działanie niskich temperatur. W glebie zachowują zdolność do zakażania nawet ponad rok.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Po raz pierwszy w Polsce bąblowicę wykryto w 1994 roku u lisów w województwie pomorskim (okolice Gdańska). Kolejne badania ujawniły jego powszechne występowanie u lisów w woj. warmińsko-mazurskim, małopolskim i podkarpackim. W niektórych powiatach województw warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Najniższe wskaźniki zarażania zanotowano w zachodnich rejonach Polski.
A w naszym regionie? - Od 1 stycznia do 15 lipca tego roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowany został jeden przypadek bąblowicy - informuje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.
W Polsce corocznie zgłasza się w sumie kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi - podaje za „Życiem Weterynaryjnym” Wikipedia.
Zagrożenie bąblowicą występuje zarówno w lesie, jak i w mieście. - Człowiek zaraża się w wyniku przypadkowego spożycia jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub w glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, a także na owocach leśnych (jagodach, poziomkach, malinach itp.) i grzybach - podaje PSSE w Toruniu. - Do zakażenia może też dojść poprzez bezpośredni kontakt z lisami i psami. Jaja tasiemca znajdować się mogą na sierści, pysku i języku zakażonych zwierząt oraz na zanieczyszczonych odchodami przedmiotach.
- Cysty (torbiele wypełnione płynem - przyp. red.) najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, ale mogą też występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. - Objawy choroby związane są głównie z powiększaniem się cyst, uciskiem na sąsiednie tkanki i narządy. Zależą od miejsca ich lokalizacji (np. w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci).
Jak radzi GIS, osoby, które mają bezpośredni kontakt z lisami i ich kałem powinny używać środków ochrony osobistej (przede wszystkim rękawic ochronnych) oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym nie jeść owoców i warzyw bez ich wcześniejszego dokładnego umycia, a także pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków. Nie zapominajmy o tym także po kontakcie ze zwierzętami.
Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków.
Info z Polski - 27.07.2017