
Woda
Śnieg ma jeden prosty składnik: H2O, czyli wodę. Płatki zaczynają nabierać kształtu, gdy temperatura atmosfery (nie temperatura gruntu) jest równa lub niższa od zera.

Zapominamy o śniegu
Woda ma kluczowe znaczenie dla wszystkich gatunków na Ziemi. Jednak często nie poświęca się zbytniej uwagi znaczeniu śniegu w naszym systemie klimatycznym. Pokrywa śnieżna reguluje nie tylko temperaturę całego globu, ale także mniejsze, regionalne wzorce.

Zabawa i kryjówka
Pokrywa śnieżna ochrania siewki i sadzonki drzew. Pod śniegiem mogą chować się m.in. ptaki. Młode zwierzęta, tak jak dzieci urządzają sobie na śniegu zabawy, np. wydry zjeżdżają na brzuszkach z ośnieżonej górki.

Weekend z opadami
Na Kasprowym Wierchu już teraz leży ponad 40 cm śniegu, IMGW zapowiada na ten weekend jeszcze więcej opadów. Popada też chociażby na Śląsku.