Luksemburg kusi Polaków

Agnieszka domka-rybka
Po wyjazdach na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii, przyszedł wreszcie czas na Luksemburg.
infografika monika wieczorkowska
infografika monika wieczorkowska

infografika monika wieczorkowska

Ten niespełna półmilionowy kraj, z trzema językami urzędowymi i jednym z najwyższych w Europie PKB na głowę, zaczyna przyciągać do pracy coraz więcej Polaków.

Co oferują pracownikom?
Dostęp do luksemburskiego rynku pracy Polska miała uzyskać z początkiem tego roku. Jednak nastąpiło to nieco wcześniej, bo już 1 listopada 2007 roku.
Wtedy zniesiony został obowiązek uzyskania pozwolenia na pracę wykonywaną na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburga. - Takim dobrodziejstwem, czy raczej przywilejem - oprócz Polaków - zostali również objęci obywatele innych państw członkowskich Unii, w tym: Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy oraz Estonii - przypomina Bartosz Niedzielski z portalu Bankier.pl.

Dla naszych rodaków możliwość podjęcia legalnej pracy w tym kraju jest dziś traktowana, jako kolejna doskonała okazja do zarobienia pieniędzy w miejscu innym niż tylko Wielka Brytania i Irlandia. Luksemburski rynek pracy stał się alternatywą na drodze do bogactwa i zawodowej kariery.
Luksemburg - jako jeden z pierwszych krajów członkowskich UE - ma naprawdę co zaoferować nowo przybyłym pracownikom.

Wysokie zarobki, elastyczny czas pracy, opieka medyczna dla pracowników i ich rodzin, to tylko niektóre z atutów, jakimi mogą poszczycić się firmy działające na tamtym rynku.

Wysoki standard życia w tym kraju - nieporównywalny pod żadnym względem z polskimi realiami - jest odzwierciedleniem kondycji luksemburskiej gospodarki. Tempo wzrostu gospodarczego Wielkiego Księstwa Luksemburga oscyluje w ostatnich kilkunastu latach na poziomie 4-5 proc. PKB rocznie. W samym tylko 2007 roku wzrost PKB wyniósł 5,2 proc. Prognozy opublikowane m.in. przez ekspertów z Komisji Europejskiej - dotyczące tempa rozwoju gospodarki Luksemburga w latach 2008 - 2009 - są równie dobre.

Stabilna gospodarka, niska inflacja
Przewidują bowiem, że w tym okresie PKB przyrośnie średnio - w każdym roku - o 4,9 proc. Stabilny rozwój gospodarczy, kraj ten zawdzięcza także niskiej stopie inflacji. Ceny w ubiegłym roku wzrosły tam zaledwie o 3 proc. w porównaniu z rokiem 2006.

Luksemburg posiada też niezwykle niską stopę bezrobocia. W roku 2007 wyniosła ona 4,5 proc. Wskaźnik ten, jest tym samym nawet niższy - o 0,5 pkt. proc. - od tzw. naturalnej stopy bezrobocia. Znalezienie pracy nie stanowi więc dla nikogo większego problemu.

Na terenie Luksemburga obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, a każdemu pracownikowi - co roku - przysługuje prawo do 25 dni urlopu wypoczynkowego.
Płaca minimalna, jaka tam obowiązuje, niczym nie przypomina tej, którą mamy w Polsce. W Luksemburgu wynosi ona - bagatela - 5,2 tys. zł brutto, czyli mniej więcej tyle, ile zarabia w naszym kraju specjalista z 3-4-letnim doświadczeniem w branży, z wyższym wykształceniem i ze znajomością co najmniej jednego języka obcego.
Co więcej, średnie zarobki w tym kraju oscylują w granicach 150-200 tys. zł brutto rocznie.

Można zatem pozwolić sobie na całkiem dostatnie życie, chociaż w Luksemburgu nie jest ono tanie, albowiem np. koszt wynajęcia mieszkania to wydatek rzędu 2-2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Cena ta, nie wydaje się jednak być aż tak wysoką, biorąc pod uwagę to, ile dzisiaj kosztuje wynajęcie mieszkania w takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Bogactwo Luksemburga zaczyna zatem coraz bardziej przyciągać młodych Polaków. Dobrym tego przykładem może być choćby to, że coraz większa liczba naszych rodaków znajduje zatrudnienie w instytucjach unijnych zlokalizowanych na terenie Wielkiego Księstwa.
Praca wymaga jednak wysokich kwalifikacji i znajomości języków, w tym obowiązkowo angielskiego i francuskiego (lub też angielski i niemiecki). Polscy specjaliści podejmują też prace w wielu innych obszarach, m.in.: w służbie zdrowia (lekarz niemal każdej specjalizacji ma szanse na otrzymanie dobrej i dobrze płatnej pracy), w usługach związanych z finansami i księgowością, w budownictwie, a nawet w ogrodnictwie.

Płacą co dwa tygodnie
Dużym atutem jest również to, ż
e wynagrodzenie za wykonaną pracę jest płatne zazwyczaj dwa razy w miesiącu - co tym samym pozwala na lepsze planowanie swoich wydatków.
Wszyscy pracownicy są także dobrze wynagradzani za wykonywanie pracy w tzw. godzinach nadliczbowych. W przypadku pracowników umysłowych, jest to minimum 150 proc. normalnej stawki godzinowej, natomiast w przypadku pracowników fizycznych 125 proc.

Pracy w Luksemburgu jest zatem dużo, sami możemy się o tym przekonać przeglądając choćby polskie portale pracy, gdzie pojawia się coraz więcej propozycji zatrudnienia w charakterze lekarza, urzędnika instytucji europejskich, specjalisty w dziedzinie finansów i bankowości, informatyka, murarza, ogrodnika, pomocy domowej, itp.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie