Co oznacza gua dwuchromianowa? Zdjęcia przypominają obrazy, a poszczególne elementy wyglądają jak namalowane pędzlem. Wykonanie jednej fotografii dziewiętnastowieczną metodą gumy jest bardzo czasochłonne. - Zajmuje od 30 do 40 godzin - podkreśla Maciej Kastner.
beta.pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie. Czekamy na opinie
Prace, które możemy oglądać na ekspozycji w galerii Wąbrzeskiego Domu Kultury pochodzą z podróży po Włoszech i Chorwacji. W większości są czarno-białe. - Kolory zostawiam malarzom, wolę czerń i biel oraz światło i kontrast - wyjaśnia Maciej Kastner.
Powrót do starych technik
Wąbrzeźnianin pasję fotograficzną odkrył w sobie na początku nauki w szkole średniej. A od ośmiu lat zgłębia tajniki techniki gumy dwuchromianowej. - To, że pracuję w tej technice to przypadek - tłumaczy Maciej Kastner. - Prenumerowałem czasopisma fotograficzne, tam zobaczyłem zdjęcia w "gumie" Janiny Mierzeckiej i stąd moje zainteresowanie. Część prac wykonuję aparatem analogowym, a część "cyfrówką".
Przeczytaj też: Grudziądz: Fotogramy Macieja Kastnera na wystawie.
Według fotografa, ta dziewiętnastowieczna metoda obróbki fotografii właśnie przechodzi swój renesans. - Tak to już jest, że im większy jest postęp technologiczny, tym chętniej wracamy do korzeni.
Zobacz zdjęcia w gumie
- Zawsze zależy mi na tym, aby w fotografii osiągnąć malarstwo - przyznaje artysta.
Ci, którzy chcą zobaczyć prace Macieja Kastnera mają na to ostatnią szansę. Wernisaż "Wspomnienia z Włoch i Chorwacji" można oglądać tylko do soboty. Warto się wybrać.
Najświeższe informacje z Wąbrzeźna znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/wabrzezno
Czytaj e-wydanie »