Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maczuga na nowe dopalacze. Rząd chce zakazać sprzedaży kolejnych 24 związków chemicznych

mc
Minister Zdrowia chce wpisać na listę zakazanych w Polsce dopalaczy kolejne 24 substancje.
Minister Zdrowia chce wpisać na listę zakazanych w Polsce dopalaczy kolejne 24 substancje. archiwum GS.24
Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji społecznych projekt zaostrzenia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Znowelizowany zostanie punkt wprowadzony w życie w 2010 roku, a wymierzony w handel dopalaczami.

Wśród zakazanych substancji mają się znaleźć między innymi te, które zawierają syntetyczne kanabinoidy (w działaniu przypominające marihuanę), pochodne kantynonu, piperazyny i kokainy (działają jak amfetamina oraz haszysz).

W sumie projekt zmiany ustawy obejmuje 24 nowe substancje chemiczne. To odpowiedź ministra i Głównego Inspektora Sanitarnego na coraz bardziej rozwijający się handel dopalaczami w Polsce. Dzieje się tak mimo, że formalnie już od 2 lat nie wolno w naszym kraju produkować, rozprowadzać, ani sprzedawać dopalaczy. Zainteresowani jednak nie mają problemu z dotarciem do wspomnianych specyfików. Internetowe sklepy oferują całą gamę nowych, niebezpiecznych dopalaczy (których ustawa z roku 2010 nie obejmuje).

Czytaj też: Nowe, groźne dopalacze! Coraz więcej nastolatków w szpitalach

Od 2010 roku przebadano w sumie aż ponad 8 tys. próbek substancji zabezpieczonych przez inspektorów sanitarnych i policję, a którymi handlowano w kraju. Robert Rejniak, szef Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy: - To mieszkanki substancji, które nierzadko same w sobie są niebezpieczne, ale nie zakazane.

Specjaliści zaznaczają, że uzupełnieniem substancji, których obrotu chce zakazać resort zdrowia, są, np. pochodne nawozów sztucznych, a zdarza się również, że pokruszone szkło.

W uzasadnieniu potrzeby zmiany ustawy MS argumentuje:

"Syntetyczne kanabinoidy stwarzają większe zagrożenie wystąpienia ostrych objawów psychotycznych oraz paranoidalnej schizofrenii w porównaniu z naturalnymi przetworami Cannabis indica (konopi indyjskich). (...) Skutkuje ostrymi zmianami w układzie oddechowym ze stanami zapalnymi nosogardzieli, kaszlem, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, zaburzeniami funkcji układu krążenia zagrażającymi szczególnie osobom z chorobą niedokrwienną serca."

Czytaj też: Dopalacze wróciły do Bydgoszczy

Co syntetycznych pochodnych kantynonu natomiast wyliczono następujące skutki uboczne: "Analogi naktynonu wpływają na neuroprzekaźnictwo, zwiększają uwalnianie dopaminy (...) Najczęściej stwierdzanym w warunkach klinicznych działaniem analogów kantynonu są: ból w klatce piersiowej, duszność, tachykardia, kołatanie serca, nadciśnienie, zwężenie naczyń obwodowych, krwotoki, ból głowy, pobudzenie, lęk, rozszerzenie źrenic, mdłości, wymioty, splątanie, halucynacje oraz drgawki.

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych. Później musi jeszcze zostać przyjęty przez Parlament.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska