W podbydgoskim Niemczu 17-latka jadąca autem straciła panowanie nad kierownicą, zjechała z drogi i wjechała w budynek. Badanie alkomatem wykazało, że nastolatka miała około 1,5 promila alkoholu we krwi.
Przeczytaj również: Pijana nastolatka wjechała w budynek w Niemczu. Miała 1,5 promila
W Radziejowie nietrzeźwa 16-latka jechała samochodem i rozbiła auto na hydrancie. Alkomat wskazał w jej organizmie ponad 1,2 promila alkoholu.
Z badania „Postawy młodzieży wobec alkoholu”, przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Publicznej, wynika, że trzy czwarte uczniów w wieku od 12 do 17 lat ma już za sobą kontakt z alkoholem.
Powszechnie wiadomo, że z roku na rok obniża się wiek inicjacji seksualnej wśród młodych ludzi. Czy podobnie jest z alkoholem? Statystyki podają, że po alkohol nie sięgają już dwunasto- i trzynastolatki, ale nawet dzieci poniżej dziesiątego roku życia.
Młodzi ludzie swojego pierwszego piwa nie wypijają wcale „pod chmurką”, a w... domu: swoim lub cudzym. Ponad połowa w obecności swoich rówieśników, ale co trzeci badany poznaje smak alkoholu z rodzicami lub innym dorosłymi członkami rodziny.
Czy można spożywać alkohol w towarzystwie dzieci? (źródło: Dzień Dobry TVN/x-news)
Co gorsza, ponad 6 procent dorosłych jest zdania, że na picie alkoholu przez nastolatków „czasem można przymknąć oko”.
- W naszej mentalności piwo nie jest, niestety, uważane za alkohol, czyli nie jest zagrożeniem - wyjaśnia Barbara Domagała, dyrektor Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji Terapii Uzależnień. - Swoje zrobiły, niestety, słynne reklamy piwa z „przymrużeniem oka”. Niektórzy rodzice nie widzą więc nic dziwnego w tym, że ich dziecko wypije piwo w niedzielę do obiadu. A pozwalając na spożywanie alkoholu w domu, mają poczucie, że kontrolują to, co robią ich pociechy - mówi Barbara Domagała.
Czytaj więcej: Nastolatek pije w domu
Z badań CBOS wynika też, że niemal połowa dorosłych jest zdania: „lepiej poczęstować w domu, nie będzie pić z kolegami”, a prawie co trzeci uważa, że „są alkohole mniej szkodliwe niż inne”. Tymczasem wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie przeżywają swój „pierwszy raz”. Również z alkoholem.
Wakacje to czas inicjacji seksualnej. „Należy porozmawiać z dzieciakami” (źródło: Dzień Dobry TVN/x-news)