1 maja w godzinach od 13.00 do 18.00 na zwiedzających będą czekali opiekunowie wystawy czynnej w Izbie Dziedzictwa Kulturowego. Obiekt znajduje się przy ulicy Jeziornej 6. Wewnątrz można obejrzeć stałą ekspozycję zatytułowaną „Pamięć Tradycji Krajny”. To między innymi rekonstrukcja przedstawiająca życie codzienne mieszkańców Krajny w przełomu XIX i XX wieku.
- Izba Dziedzictwa Kulturowego to miejsce współtworzone przez mieszkańców przez osoby, dla których ważne jest kultywowanie tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki nim powstała przestrzeń, która ma potencjał edukacyjny, ale przede wszystkim jest materialną, żywą wizytówką naszych krajeńskich korzeni – mówi Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
2 maja przed południem CKiS zaprasza na sępoleński dworzec kolejowy. Jest szansa, że o godzinie 12.00 wjedzie tam pociąg relacji Kcynia – Chojnice. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta linia kolejowa jest już od dawna nieczynną dla pociągów osobowych. Niezależnie od tego, dworzec w Sępólnie Krajeńskim, tradycyjnie na kilkadziesiąt minut stanie się także areną wydarzeń patriotycznych.
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej stał się dla nas inspiracją do zrekonstruowania mobilizacji wojskowej z 1920 roku – dodaje Pick.
Dworzec zapełni się zatem aktorami przebranymi w historyczne stroje, zmieni się też nieco samo otoczenie peronu. Będzie to okazja to przeniesienia się w czasie o ponad 100 lat wstecz.
3 maja w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się oficjalne obchody święta. Delegacje władz samorządowych, instytucji, poczty sztandarowe i mieszkańcy o godzinie 9.15 wezmą udział w uroczystym przemarszu i złożą wiązanki pod Pomnikiem Chrystusa Króla. Stamtąd przejdą pod Pomnik Ofiar Walki i Męczeństwa. O godzinie 10.00 w miejscowym kościele odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.
Na Placu Wolności czynna będzie plenerowa wystawa: „Polskie Symbole Narodowe”. To ilustrowana opowieść o polskim godle, fladze i hymnie. Wystawę będzie można oglądać w godzinach 10.00 – 16.00. Ekspozycja zostanie przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej z delegaturą w Bydgoszczy.
