Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka pod tężniami w inowrocławskim Parku Zdrojowym. Solanka płynie już w części wielkiego inhalatorium [zdjęcia]

(AB)
W kompleksie inowrocławskich tężni wyremontowano taras widokowy, wejścia do tężni, wymieniono łaty i drewniany ruszt. W miejsce starej tarniny, ułożona została nowa. Wykonawcy zostały ostatnie przęsła do uzupełnienia
W kompleksie inowrocławskich tężni wyremontowano taras widokowy, wejścia do tężni, wymieniono łaty i drewniany ruszt. W miejsce starej tarniny, ułożona została nowa. Wykonawcy zostały ostatnie przęsła do uzupełnienia Fot. UM Inowrocław
Zgodnie z zapowiedziami, mieszkańcy i goście Inowrocławia będą mogli korzystać z dobroczynnego działania tężni solankowych w Parku Zdrojowym już podczas rozpoczynającej się „majówki 2021". Od najbliższego weekendu, tężnia w części zostanie udostępniona.

Zobaczcie video: Wodowanie statku turystycznego "Barwanna" na jeziorze Gopło w Kruszwicy

W obrębie tężni w inowrocławskich Solankach prace dobiegają końca. Wyremontowano taras widokowy, wejścia do tężni, wymieniono łaty i drewniany ruszt. W miejsce starej tarniny, ułożona została nowa. Wykonawcy zostały ostatnie przęsła do uzupełnienia. Tereny zielone są już zagospodarowane. Przy chodnikach ustawione będą jeszcze dodatkowe ławki i śmietniki.

Remont tężni solankowych w Inowrocławiu prawie zakończony

- Przeprowadziliśmy, przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej, kompleksową modernizację tężni i otaczającego ją terenu. Wizytówka naszego miasta za chwilę będzie wyglądać jak nowa. Firma układa jeszcze nową tarninę w ostatnich przęsłach. Zależało nam jednak, aby udostępnić tężnię na weekend majowy - do czasu całkowitego zakończenia prac, solanka będzie płynęła w części tężni - informuje prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Podczas wieczornych spacerów, widoczne będzie nowe oświetlenie alejek wokół tężni. W kolejnym miesiącu planowana jest także wymiana elementów oświetlenia ekspozycyjnego tężni solankowych.

Inowrocławskie tężnie solankowe uznane za jeden z turystycznych cudów

Przypomnijmy, że budowę tężni solankowych w Inowrocławiu rozpoczęto połowie lat 90.Oddawano je do użytku etapami. Wzorowane na tężni konstancińskiej, ale znacznie od niej większe inhalatorium ukończono w 2001 r. Dwuczęściowy obiekt składa się z połączonych ze sobą ośmioboków (to jakby dwie tężnie), tworzonych przez wypełnione tarniną drewniane segmenty, po których spływa solanka. Tworzy się w ten sposób leczniczy aerozol, działający dobroczynnie w wielu schorzeniach.
Tężnie solankowe w Inowrocławiu zostały jednym z 7 nowych cudów Polski

W 2014 r. w plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler inowrocławskie tężnie uznane zostały za jeden z "7 Nowych Cudów Polski".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska