Dąbrowa od lat przekonuje mieszkańców, że warto się uczyć, nawiązywać kontakty międzynarodowe i nie bać się nowatorskich sposobów nauczania.
Stwarzanie mieszkańcom możliwości współpracy zagranicznej ma dawać nowe możliwości edukacyjne. Gmina stawia na edukację pozaformalną, gdzie nacisk kładzie się na praktykę, aktywność, kreatywność i dobrowolny w niej udział. Przykładem jest międzynarodowa wymiana młodzieży.
Nowym pomysłem jest realizacja Europejskiego Planu Rozwoju Szkół Gminy Dąbrowa. Plan powstawał m.in. dzięki współpracy urzędu gminy z dyrektorami szkół. Jak informuje Beata Perera z urzędu gminy pierwszym etapem realizacji Planu jest projekt mobilności kadry szkolnej Edukator 2020. Zakłada on zorganizowanie dwóch szkoleń międzynarodowych (w Hiszpanii i Portugalii). Zagranicę pojedzie jedenaścioro aktywnych nauczycieli.
Gmina właśnie złożyła wniosek o dofinansowanie tego projektu. Ma on być w całości finansowany z unijnych środków. Jak mówi wójt Marcin Barczykowski gmina chce inwestować w edukację pozaformalną, potrzebna jest jednak zmiana mentalności nauczycieli. Część z nich już niedługo będzie miała możliwość poznania nowoczesnych technik nauczania w Portugalii i Hiszpanii.
Przypomnijmy, że gmina wnioskując do programu Erasmus+ zrealizowała dwa projekty Wolontariatu Europejskiego i rozpoczęła kolejny 10-miesięczny wolontariat z dziewczętami z Armenii i Ukrainy. Przypomnijmy, że grupa młodzieży mogła także pojechać na wymianę do Gruzji.
Szkoły mają być placówkami innowacyjnymi, a współpraca międzynarodowa ma tworzyć nowe możliwości dla nauczycieli, ale i uczniów.
Dodajmy, że kolejnym nowatorskim pomysłem jest stworzenie w Słaboszewku, szkoły językowej z miejscami noclegowymi. Będą się mogły tam odbywać obozy językowe, także komercyjne.